جلد 10، شماره 3 - ( 4-1390 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 231-236 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9806 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: مرگ برنامه‌ریزی شده سلول یا آپوپتوز توسط انواعی از محرک‌های داخل یا خارج سلولی بر سلول اعمال می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که برخی از مشتقات تریاک باعث مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی می‌گردند. تحقیق حاضر به منظور بررسی تأثیر اعتیاد به تریاک بر مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های بیضه در موش صحرایی طراحی شد.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه تجربی، بر روی 7 سر موش صحرایی معتاد به تریاک انجام شد. تزریق روزانه تریاک به صورت داخل صفاقی در ساعت 8 صبح و 8 شب به شرح زیر انجام گرفت: روز اول 30، روز دوم 60 ، روز سوم 90، روز چهارم 120، روزهای پنجم، ششم، هفتم و هشتم 150 میلی‌گرم بر کیلوگرم. هفت سر موش صحرایی سالم نیز که به جای محلول تریاک، سرم فیزیولوژی دریافت می‌کردند، به عنوان گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند. جهت بررسی مرگ برنامه‌ریزی شده در سلول‌های بیضه، از دو روش TUNEL و الکتروفورز DNA استفاده گردید. تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از آزمون t صورت گرفت.

  یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان مرگ برنامه‌ریزی شده در سلول‌های بیضه موش‌های صحرایی معتاد به تریاک به طور معنی‌داری از گروه موش‌های سالم بیشتر است (001/0 p< ).

  نتیجه‌گیری: اعتیاد به تریاک می‌تواند باعث مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های بیضه و در نتیجه موجب اختلال در عملکرد بیضه‌ها، زاد و ولد و فاکتورهای مترشحه از این ارگان گردد.

  واژه‌های کلیدی : مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی، سلول‌های بیضه ، اعتیاد ، تریاک، موش صحرایی

متن کامل [PDF 236 kb]   (2140 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1390/4/21 | انتشار: 1390/4/24