جلد 11، شماره 1 - ( 1-1391 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 79-84 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghan A, Ghavami L, Ghahramani F, Bazrafshan M, Namavar S. Prevalence of Depression and Its Relation with Their Performance in Larestan Rural Health Workers in 2010. JRUMS. 2012; 11 (1) :79-84
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1292-fa.html
دهقان عزیزا...، قوامی لیلا، قهرمانی فریبا، بذرافشان محمدرفیع، نام‌آور سارا. بررسی شیوع افسردگی و ارتباط آن با عملکرد بهورزان شهرستان لارستان در سال 1388. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1391; 11 (1) :79-84

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1292-fa.html


چکیده:   (9577 مشاهده)

  زمینه و هدف: افسردگی از شایع‌ترین اختلالات خلقی است. یکی از مهم‌ترین عوارض افسردگی، کاهش میل به کار و فعالیت می‌باشد. هدف این مطالعه تعیین شیوع افسردگی در بهورزان شهرستان لارستان و ارتباط آن با عملکرد آنان است.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر روی 99 نفر از بهورزان شاغل در خانه‌های بهداشت لارستان انجام گرفت که به صورت آگاهانه در مطالعه شرکت کردند. جهت جمع‌آوری اطلاعات از پرسش‌نامه اطلاعات فردی و آزمون سنجش افسردگی بک استفاده گردید. عملکرد آنان نیز توسط چک لیست تهیه شده توسط کارشناسان بهداشتی سنجیده شد. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از آزمون‌های مجذور کای، من- ‌ویتنی، ضریب همبستگی اسپیرمن و رگرسیون خطی استفاده شد.

  یافته‌ها: شیوع افسردگی در بهورزان 43/43% بود. افسردگی در بهورزان زن و بهورزان مجرد از شیوع بیشتری نسبت به بهورزان مرد و بهورزان متأهل برخوردار بود (05/0 p< ). میانگین نمره عملکرد در بهورزان افسرده 72/17±21/44 و در دیگر بهورزان 46/17±84/57 بود (05/0 p< ). همچنین تحلیل رگرسیون خطی نشان داد که افسردگی بر عملکرد بهورزان تاثیرگذار است.

  نتیجه‌گیری: در این مطالعه مشخص گردید که تعداد بسیاری از بهورزان علایم افسردگی دارند و این افسردگی بر عملکرد آنان تأثیر منفی گذاشته است و بایستی در جهت برطرف نمودن علایم افسردگی در این گروه تلاش کرد تا منجر به بهبود عملکرد بهورزان و در نتیجه ارتقاء سلامت جامعه گردد.

واژه‌های کلیدی: افسردگی، بهورزان، آزمون بک ‏‏، شیوع

واژه‌های کلیدی: افسردگی، بهورزان، آزمون بک ‏‏، شیوع
متن کامل [PDF 266 kb]   (2024 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش كوتاه | موضوع مقاله: آمار و اپيدميولوژي
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb