جلد 15، شماره 2 - ( 2-1395 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 185-192 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (3045 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: بیماران با کسب اطلاعات در زمینه بیماری خود می‌توانند نقش مؤثری در روند درمان آن داشته باشند. بیماران دیالیزی از جمله بیمارانی هستند که طول دوره درمان آنها طولانی است و کسب اطلاعات توسط آنها می‌تواند به کنترل بیماری کمک نماید. روش‌های مختلفی برای کسب اطلاعات وجود دارد. پژوهش حاضر جهت بررسی شیوه‌های کسب اطلاعات در بیماران دیالیزی شهر کرمان انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه مقطعی است که در سال 1394 بر روی 210 بیمار دیالیزی در کرمان انجام گرفت. جهت گردآوری اطلاعات از پرسش نامه‌ای 17 سوالی پژوهشگر ساخته استفاده و در بین نمونه‌های در دسترس توزیع شد. آنالیز داده‌ها با به کارگیری آمارهای توصیفی و آزمون مجذور کای انجام شد.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که 8/84% (178 نفر) از بیماران دیالیزی پس از تشخیص بیماری، اطلاعات خود را افزایش داده‌اند. از بین کسانی که پس لز ابتلا به بیماری کسب دانش نموده‌اند، (7/92%، 165 نفر) بیشتر در ارتباط با دلایل ابتلا به بیماری، کسب اطلاعات نموده‌اند. تمامی بیماران (178 نفر)، از پزشک معالج به عنوان یکی از منابع کسب اطلاعات استفاده می‌کردند. بین کسب اطلاعات و میزان تحصیلات ارتباط معنی‌داری وجود داشت (001/0=p).

نتیجه‌گیری: بیماران دیالیزی به دلیل پایین بودن سطح سواد و از طرفی میانسال بودنشان، بیشتر از پزشک معالج برای کسب دانش استفاده می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا منابع اطلاعاتی متناسب با شرایط این افراد ارائه گردد.

واژه‌های کلیدی: دیالیز، سواد سلامت، جست و جوی اطلاعات، کرمان

متن کامل [PDF 221 kb]   (944 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (501 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مديريت و اطلاع رساني پزشكي
دریافت: ۱۳۹۴/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳