جلد 16، شماره 9 - ( 10-1396 )                   جلد 16 شماره 9 صفحات 807-818 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد
چکیده:   (1473 مشاهده)

چکیده
زمینه و هدف: هلیکوباکتر پیلوری، باکتری مارپیچی شکل و گرم منفی است که موجب بیماری­های معده و دوازدهه در انسان می­شود. به دلیل وجود ایراداتی در درمان­های آنتی­بیوتیکی، تلاش­های رو به افزایشی در جهت تولید واکسن مؤثر برای این عفونت صورت گرفته است. هدف از این تحقیق، ساخت سازواره­ ژنی حامل قطعه ژن lnT و بررسی بیان آن در سلول­های انسانی به روش RT-PCR است.  
مواد و روش‌ها: در این مطالعه آزمایشگاهی، ژن lnT از ژنوم هلیکوباکتر پیلوری به روش واکنش زنجیره­ای پلیمراز (Polymerase Chain Reaction) جدا شد. همسانه‌سازی محصولات PCR به روش کلون‌سازی T/A در وکتور T مناسب، انجام شد. سپس ژن lnT در وکتور بیانی یوکاریوتی pEGFP-C2 ساب­کلون گردید. جهت بررسی بیان ژن lnT، سازواره pEGFP-C2-lnT به روش الکتروپوریشن به سلول­های فیبروبلاست پوست انسان منتقل و بیان آن به روش RT-PCR بررسی شد.
یافته­ها: انجام PCR منجر به تکثیر قطعه 1290 جفت بازی مربوط به ژن lnT گردید. این ژن با موفقیت در وکتور pTZ همسانه‌سازی شد و نتایج هضم آنزیمی و تعیین توالی نشان داد ژن lnT در وکتور بیانی ساب­کلون گردیده و سازواره نهایی pEGFP-C2-lnT ایجاد شده است. بررسی بیان این ژن به روش RT-PCR، تشکیل باند اختصاصی این ژن را نشان داد.
نتیجه­گیری: ژن lnT همسانه سازی شده در وکتور بیانی یوکاریوتی pEGFP-C2، توان تولید محصول اختصاصی این ژن در سلول­های یوکاریوتی را دارد. لذا به­نظر می‌رسد این سازواره ژنی، از پتانسیل لازم برای بررسی ایمنی­زایی در مدل حیوانی به عنوان واکسن ژنی علیه هلیکوباکتر پیلوری برخوردار باشد. 
واژه‌های کلیدی: هلیکوباکتر پیلوری،کلونینگ، ژن lnT­، RT-PCR
 

متن کامل [PDF 243 kb]   (562 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (376 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: زيست شناسي
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸