جلد 15، شماره 7 - ( 7-1395 )                   جلد 15 شماره 7 صفحات 657-674 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gorgi Z, Rezaeian M. A Review on Epidemiology Journals in 2016. JRUMS. 2016; 15 (7) :657-674
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-3536-fa.html
گرگی زینب، رضائیان محسن. مروری بر مجله‌های اپیدمیولوژی در سال 1394. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1395; 15 (7) :657-674

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-3536-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
متن کامل [PDF 400 kb]   (544 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (1610 مشاهده)
متن کامل:   (345 مشاهده)
مقاله مروری

مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

دوره 15، مهر 1395، 674-657

مروری بر مجله‌های اپیدمیولوژی در سال 1394

زینب گرگی[1]، محسن رضائیان[2]،[3]

دریافت مقاله: 19/12/94    ارسال مقاله به نویسنده جهت اصلاح:5/4/95        دریافت اصلاحیه از نویسنده: 15/4/95      پذیرش مقاله:6/6/95

چکیده

زمینه و هدف: نشریات علمی پزشکی، نشریاتی هستند که مقالات آن‌ها به ارائه یافته‌های جدید پژوهشی و توسعه علم و فناوری در یکی از زمینه‌های علوم پزشکی می‌پردازند. با توجه به ضرورت شناخت مجله‌های تخصصی در هر رشته از علوم سلامت، مطالعه حاضر، با هدف شناخت و مروری بر مجله‌های تخصصی اپیدمیولوژی انجام شده است.

مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر از نوع توصیفی است که در سال 1394 انجام گرفته است. به منظور بررسی و استخراج فهرست مجله‌های اپیدمیولوژی به پرتال (SJR) SCImago Journal & Country Rank مراجعه شد و سی و سه مجله که در عنوان آن‌ها واژه اپیدمیولوژی به‌کار رفته بود، انتخاب گردید. مجلات انتخاب ‌شده از نظر مهمترین اطلاعات مشتمل بر نام مجله، کشور منتشرکننده مجله، ناشر، سردبیر، حیطه موضوعی، انواع مقاله‌های چاپی، مهم‌ترین نمایه‌های مجله، قدمت مجله، شاخص هیرش، دوره چاپ، ضریب تأثیر، تعداد مقاله‌های منتشرشده در آخرین شماره و آدرس اینترنتی مجله مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته‌ها: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که مجلات معتبر اپیدمیولوژی را می‌توان در دو دسته کلی نشریات عمومی نظیر: American Journal of Epidemiology، Annals of Epidemiology، European Journal of Epidemiology و International Journal of Epidemiology و نشریات اختصاصی نظیر: Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention، Journal of Clinical Epidemiology، Epidemiology and Infection و Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology جای داد.

نتیجه‌گیری: مجله‌های معتبر اپیدمیولوژی، مجله‌های عمومی و اختصاصی اپیدمیولوژی هستند که از قدمت چاپ، شاخص هیرش و ضریب تأثیر بالاتری برخوردارند.

واژه‌های کلیدی: مجلات اپیدمیولوژی، شاخص هیرش، ضریب تأثیر

مقدمه

نشریات علوم سلامت، مشتمل بر نشریاتی می‌گردند که مقالات منتشرشده در آنها به ارائه یافته‌های جدید پژوهشی و توسعه علم و فن‌آوری در یکی از زمینه‌های علوم سلامت می‌پردازند. این نشریات، معمولاً مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند و به شکل منظم از سوی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، نهادها، مؤسسات تحقیقاتی، انجمن‌های علمی و با هدف ارتقای آموزش و پژوهش منتشر می‌گردند [1].

با نگارش مقالات علمی در این قبیل نشریات، دانشمندان به نشر علم در زمینه‌های گوناگون مرتبط با سلامت جامعه کمک می‌نمایند. آن‌ها، همچنین، به تبادل آموخته‌ها، تجربیات و کسب دستاوردهای جدید علمی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌پردارند و سعی می‌نمایند تا با ارائه راه‌حل‌های مناسب برای تنگناهای بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع، به توسعه همه‌جانبه آن‌ها کمک نمایند [2]. همچنین، با نوشتن مقالات علمی و چاپ آن‌ها در مجلات علمی، نویسندگان، توانایی‌های علمی و پژوهشی خود را ارتقاء می‌بخشند و تلاش می‌نمایند تا دستاوردهای نوین خود را به ثبت برسانند [3].

از همین رو، مجله‌ها را می‌توان بر اساس حیطه جغرافیایی انتشار، در رده‌های کشوری، منطقه‌ای و بین‌المللی تقسیم‌بندی نمود. همچنین، می‌توان آن‌ها را بر اساس مقاله‌های مورد پذیرش، در دو دسته عمومی و تخصصی طبقه‌بندی کرد [4].

یکی از علوم بسیار ضروری در تحقیقات حوزه سلامت، دانش اپیدمیولوژی است. با استفاده از روش‌های این دانش، محققین حوزه سلامت می‌توانند نسبت به طراحی پژوهش‌های علمی همت گمارند. در واقع، توسعه روش‌های اپیدمیولوژیک در سال‌های اخیر، نه‌فقط به ارتقاء این دانش، بلکه به ارتقاء تمامی علوم سلامت کمک‌های شایان توجهی نموده است. از همین رو، کمتر شاخه‌ای در علوم سلامت است که شناخت آن مانند دانش اپیدمیولوژی، برای تمامی متخصصان حوزه سلامت، ضروری باشد. شواهد موجود نشان می‌دهند که نخستین نشریه تخصصی اپیدمیولوژی در سال 1965 میلادی پا به عرصه وجود گذاشت و پس‌ازآن، تعداد نشریات این رشته رشد روزافزونی داشته است، به‌نحوی‌که در سال 2008 میلادی، موتور جستجوی پاب مد، 57 نشریه به زبان‌های مختلف را در حوزه دانش اپیدمیولوژی طبقه‌بندی می‌نماید [1].

همچنین، باید به این نکته نیز توجه نمود که به‌روز کردن اطلاعات در زمینه مجله‌های تخصصی، بررسی مقاله‌های منتشره در شماره‌های اخیر مجله و به‌ویژه رعایت الزام‌های نگارش مقاله در مجله موردنظر، به‌کارگیری منابع معتبر و به‌روز در مقاله، می‌تواند منجر به افزایش شانس پژوهشگر در چاپ مقاله در مجله‌های معتبر تخصصی ‌گردد [4].

بنابراین، شناخت مجله‌های تخصصی اپیدمیولوژی نه‌تنها برای متخصصین و دانشجویان این رشته، بلکه برای تمامی محققین حوزه سلامت امری ضروری است. از همین رو، مطالعه حاضر با توجه به ضرورت شناخت مجله‌های تخصصی اپیدمیولوژی و با هدف معرفی و مروری بر مجله‌های اپیدمیولوژی انجام شده است.

مواد و روش‌ها

مطالعه حاضر از نوع توصیفی می‌باشد که در سال 1394 در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انجام شده است. به منظور بررسی و استخراج فهرست  معتبرترین مجله‌های اپیدمیولوژی به پورتال SCImago Journal & Country Rank (SJR) مراجعه گردید. این پورتال، یک پورتال عمومی است که حاوی اطلاعات 21500 عنوان مجله‌منتشر شده توسط 5000 ناشر بین‌المللی در 239 کشور است. مرجع اطلاعات SJR پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس (Scopus) وابسته به انتشارات السویر (Elsevier) است. بنابراین، شاخص‌های ارائه‌شده در SJR می‌تواند جهت ارزیابی و تجزیه تحلیل مجلات منتشرشده در حوزه‌های علمی گوناگون مورد استفاده قرار گیرد [5].

در ابتدای سال 2016 میلادی فهرست مجله‌های معتبری که در پورتال مذکور تحت عنوان موضوعی اپیدمیولوژی طبقه‌بندی گردیده بودند، مشخص و مورد مطالعه قرار گرفت. بر اساس این رتبه‌بندی، 83 مجله در زیر عنوان موضوعی اپیدمیولوژی قرار گرفته بودند. ازآنجایی‌که برای برخی از این مجلات، نظیر Clinical Microbiology Reviews، Alzheimer's and Dementia، Population Health Metrics و نشریاتی از این دست، دانش اپیدمیولوژی را به‌منزله یک زیرعنوان در نظر می‌گیرند تا یک عنوان اصلی، و ازآنجایی‌که هدف از انجام این بررسی، پرداختن به مجلاتی بود که موضوع اصلی آنها را دانش اپیدمیولوژی تشکیل می‌دهد، بنابراین، پالایش صورت اسامی مجلات ارائه‌شده، ضروری بود.

از همین رو، تصمیم گرفته شد که تنها مجلاتی انتخاب گردند که در عنوان آن‌ها از واژه اپیدمیولوژی استفاده شده باشد. بنابراین، سرانجام 33 عنوان از مجله‌های مرتبط با دانش اپیدمیولوژی که در عنوان آنها واژه اپیدمیولوژی به‌کار رفته بود، انتخاب گردید.

در مرحله بعد، اطلاعات مرتبط با این 33 مجله شامل: کشور منتشرکننده مجله، ناشر، سردبیر، حیطه موضوعی، نوع انتشار از نظر عادی بودن یا دسترسی آزاد (Open access)، انواع مقاله‌های چاپی، مهمترین نمایه‌های مجله، قدمت مجله، تعداد مقاله‌های منتشرشده در آخرین شماره مجله، دوره چاپ، شاخص هیرش (Hirsch Index) و ضریب تأثیر (IF) Impact Factor مجله، استخراج و گزارش گردید.

شایان ذکر می‌باشد که H Index یا شاخص هیرش، یکی از شاخص‌های علم‌سنجی می‌باشد که کیفیت بهره‌وری و تأثیر علمی یک نشریه علمی و یا یک پژوهشگر را بیان می‌کند. این شاخص، توسط دانشمندی آلمانی به نام Jorge E. Hirsch به عنوان ابزاری جهت تعیین کیفیت نسبی دانش محققین مطرح گردیده است. فرضاً اگر شاخص هیرش یک مجله یا یک محقق برابر با عدد سه باشد، به این معنی است که آن مجله یا محقق حداقل سه مقاله به چاپ رسانده است که هریک از این مقالات نیز حداقل سه بار مورد استناد قرار گرفته‌اند [6].

همچنین، لازم به توضیح است که Impact Factor را ضریب یا عامل تأثیر و نیز شاخص اثرگذاری ترجمه کرده‌اند. شاخص اثرگذاری یکی از مهمترین شاخص‌های استاندارد مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) Institute for Scientific Information است که جایگاه بسیار ویژه‌ای در حیطه علم‌سنجی دارد. ضریب تأثیر تنها در مورد نشریات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط مؤسسه ISI به‌صورت سالانه محاسبه و منتشر می‌گردد. به‌این‌ترتیب، تنها مجلات ISI دارای ضریب تأثیر واقعی هستند. ضریب تأثیر یک مجله در یک سال معین، با تقسیم تعداد استنادات به‌عمل‌آمده به مقالات منتشرشده آن مجله در دو سال قبل از آن، برکل مقالات منتشرشده در آن مجله در همان بازه زمانی دوساله محاسبه می‌گردد [7].

در ادامه مقاله و در قسمت یافته‌ها، مجلات انتخاب‌شده به ترتیب حروف الفبای انگلیسی معرفی شده‌اند. لازم به توضیح است که آدرس الکترونیکی ارائه‌شده برای هر مجله، مربوط به ماه ژانویه سال 2016 آن مجله می‌باشد.

نتایج

1. مجله آمریکایی اپیدمیولوژی American Journal of Epidemiology توسط دانشکده بهداشت بلومبرگ دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا و به سردبیری Moyses Szklo منتشر می‌گردد. این مجله به انتشار یافته‌های پژوهش‌های تجربی، نظریات و تحولات روش‌شناسی در زمینه تحقیقات اپیدمیولوژیک اختصاص داده شده است. این مجله مانند تمامی مجلات معتبر اپیدمیولوژی، مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و مورد استفاده اپیدمیولوژیست‌ها، کارکنان بهداشت عمومی و پزشکان قرار می‌گیرد [8]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت این مجله به سال 1921 میلادی باز می‌گردد [8]. شاخص هیرش مجله برابر 190 است [5]. دوره چاپ مجله دوهفته‌نامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله در سال 2014 میلادی برابر با 230/5 بوده و 15 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [8].

2. مجله Annals of Epidemiology در کشور ایالات متحده آمریکا توسط انتشارت Elsevier و به سردبیری Richard Rothenberg منتشر می‌گردد. این مجله نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به تحقیقات اپیدمیولوژیک و توسعه روش‌شناسی اختصاص داده شده است. مجله بر استفاده از روش‌های اپیدمیولوژیک در توزیع و عوامل بیماری‌های انسان در زمینه‌های طب بالینی، بهداشت عمومی و ارائه مراقبت‌های بهداشتی متمرکز شده است. انواع مقاله چاپی مجله عبارت‌اند از: مقالات پژوهشی، مقالات مروری، مقالات سردبیری، گزارش کوتاه، نامه به سردبیر و مروری بر کتاب. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1990 میلادی باز می‌گردد [9]. شاخص هیرش مجله برابر 90 [5] و دوره چاپ آن ماهنامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 2 بوده و 18 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [9].

3. مجله Asian Journal of Epidemiology در کشور پاکستان توسط Asian Network for Scientific  Information  و به سردبیری Raafat Mohamed Shaapan Sayed و به شیوه دسترسی آزاد منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و جهت به اشتراک گذاشتن دانش اپیدمیولوژی بیماری‌های واگیر و غیر واگیر و کنترل آنها منتشر می‌گردد. حیطه‌های موضوعی مجله شامل: بهداشت عمومی، برنامه‌ریزی و کنترل، اقتصاد، طب پیشگیری، واکسیناسیون، روانشناسی و زیست‌شناسی مولکولی می‌باشد. اسکوپوس SCOPUS مهم‌ترین پایگاهی است که مقالات این مجله را نمایه می‌کند. قدمت مجله به سال 2008 میلادی باز می‌گردد [10]. شاخص هیرش مجله برابر با 5 [5] و 2 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [10].

4. مجله Cancer Epidemiology در کشور هلند توسط انتشارت Elsevier و به سردبیری Eve Roman منتشر می‌گردد. این مجله، به اپیدمیولوژی، تشخیص و پیشگیری از سرطان اختصاص یافته است. مجله پذیرای مقالات مرتبط با تمامی جنبه‌های اپیدمیولوژی سرطان از جمله: اپیدمیولوژی توصیفی، عوامل خطر، توسعه و پیش‌آگهی، غربالگری، تشخیص زودرس و دقیق، پیشگیری و ارزیابی مداخله، مسائل روش‌شناختی و نظریه‌ها می‌باشد [11]. این مجله نیز انواع گوناگونی از مقالات را برای چاپ می‌پذیرد. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتور‌های جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2002 میلادی باز می‌گردد [11]. شاخص هیرش مجله برابر 54 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 711/2 بوده و 54 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [11].

5. مجله Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention در ایالات متحده آمریکا توسط American Association for Cancer Research (AACR)  و به سردبیری Timothy R. Rebbeck منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به موضوعاتی در زمینه سبب‌شناسی، مکانیسم سرطان، پیشگیری، بقا و نقش عوامل رفتاری در علت و پیشگیری سرطان اختصاص یافته است [12]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1991 میلادی باز می‌گردد [12]. شاخص هیرش مجله برابر 150 [5] و دوره چاپ آن ماهنامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 125/4 بوده و 16 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [12].

6. مجله Clinical Epidemiology در کشور نیوزیلند توسط انتشارات Dove Medical Press Ltd و به سردبیری Henrik Toft Sorensen  منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و پژوهش‌های اپیدمیولوژی بالینی را پوشش می‌دهد. مجله به استفاده از اصول اپیدمیولوژیک و سؤالات مرتبط به بیماران و مراقبت‌های بالینی در پیشگیری، تشخیص، پیش‌آگهی و درمان اختصاص یافته است. مجله مذکور به‌صورت دسترسی آزاد انتشار می‌یابد [13]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus و PubMed نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2007 میلادی باز می‌گردد [13]. شاخص هیرش مجله برابر 18 [5] و دوره چاپ آن سالنامه می‌باشد و 31 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [13].

7. مجله Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health در کشور هلند توسط انتشارات Bentham Science Publishers  و به سردبیری  Mauro G. Carta منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و به‌صورت دسترسی آزاد انتشار می‌یابد. مجله به تمامی زمینه‌های طب بالینی و اپیدمیولوژی سلامت روان شامل: تحقیقات بالینی و اپیدمیولوژیک در روانپزشکی و سلامت روان؛ فراوانی، تشخیص، سرانجام بیماری، درمان، عوامل مؤثر بر سلامت روان در جامعه و جمعیت در معرض خطر، جنبه‌های اقتصادی روانپزشکی، اپیدمیولوژیک بالینی و عوامل دارویی اختصاص یافته است [14]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus و PubMed Central نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2005 میلادی باز می‌گردد [14]. شاخص هیرش مجله برابر 29 [5] و دوره چاپ آن سالنامه می‌باشد و 22 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [14].

8. مجله Emerging Themes in Epidemiology در کشور انگلستان توسط BioMed Central و به سردبیری Clarence Tam و به‌صورت دسترسی آزاد منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و با هدف ترویج بحث و گفتگو در مورد جنبه‌های عملی و نظری اپیدمیولوژی در زمینه‌های ذیل فعالیت می‌کند: مفاهیم و روش‌های جدید اپیدمیولوژیک، شیوه‌های جدید ارائه در محیط آموزشی، استفاده از روش‌های اپیدمیولوژیک در صحنه‌های غیرپزشکی (مانند جرم‌شناسی)، استنتاج علّی در اپیدمیولوژی، فن‌آوری‌های جدید در مطالعات میدانی (به‌عنوان مثال: فن‌آوری تلفن همراه)، موضوع اخلاق در پژوهش‌های اپیدمیولوژیک، روش‌های جدید آماری، استفاده از روش‌های موجود در مطالعات اپیدمیولوژیک، توسعه روش‌ها در برنامه‌های کاربردی اپیدمیولوژی مولکولی و ژنتیک، مقالات تاریخی و ارزیابی مجدد از مقالات کلاسیک [15]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus و PubMed نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2004 میلادی باز می‌گردد [15]. شاخص هیرش مجله برابر 21 [5] و ضریب تأثیر آن 907/3 بوده و در سال 2015 میلادی، 20 مقاله در آن به چاپ رسیده است [16].

9. مجله Epidemiology در ایالات متحده آمریکا توسط انتشارات Celia Braithwait و به سردبیری Timothy L. Lash منتشر می‌گردد. این نشریه، مجله رسمی The International Society for Environmental Epidemiology می‌باشد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و مقاله‌های اصیل، مروری و متاآنالیز را در تمامی زمینه‌های اپیدمیولوژی به‌ویژه اپیدمیولوژی محیط منتشر می‌کند [17]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1990 میلادی باز می‌گردد [17]. شاخص هیرش مجله برابر 128 بوده [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه است. ضریب تأثیر مجله برابر با 196/6 بوده و 25 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [17].

10. مجله Epidemiology and Infection با نام سابق (1986-1901) Journal of Hygiene در کشور انگلستان توسط انتشارات Cambridge University و به سردبیری Norman Noah  منتشر می‌گردد. مجله، مقالات اصیل و مروری در تمامی جنبه‌های عفونت در انسان و حیوانات را منتشر می‌کند. در این مجله، بر اپیدمیولوژی، پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی تأکید شده است. زمینه تحت پوشش مجله گسترده بوده و به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، عفونت‌های گرمسیری، بهداشت مواد غذایی، واکسن، آمار و جنبه‌های بالینی، اجتماعی و بهداشت عمومی از بیماری‌های عفونی و مقالات میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی مرتبط با اپیدمیولوژی اختصاص یافته است [18]. مقالات این مجله در پایگاههای علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1901 میلادی باز می‌گردد. [18]. شاخص هیرش مجله برابر 80 [5] و دوره چاپ آن 16 شماره در سال می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 535/2 بوده و 27 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [18].

11. مجله Epidemiology and Psychiatric Sciences با نام سابق Sociale Psichiatria Epidemiologia (2010-1992) در کشور انگلستان توسط انتشارات Cambridge University Press و به سردبیری Corrado Barbui منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده که توسط Michele Tansella تأسیس شده است. مجله اولویت را به مقالات تحقیقاتی نوآورانه و مروری سیستماتیک در زمینه‌های بهداشت روانی و روانپزشکی اجتماعی اختصاص داده است. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1992 میلادی باز می‌گردد [19]. شاخص هیرش مجله برابر 25 [5] و دوره چاپ آن از سال 2015 میلادی دوماهنامه می‌باشد. این مجله قبلاً به‌صورت فصل‌نامه منتشر می‌گردیده است. ضریب تأثیر مجله 907/3 بوده و 17 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [19].

12. مجله Epidemiology, Biostatistics and Public Health با نام سابق Italian Journal of Public Health (2012-2003) در کشور ایتالیا توسط انتشارات Elsevier و به سردبیری Stefania Boccia منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به سلامت عمومی، اپیدمیولوژی، تحقیقات خدمات بهداشتی، غذا و تغذیه، بهداشت محیط زیست، بهداشت بیمارستان، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، اقتصاد سلامت، سیاست‌های بهداشتی، علوم اجتماعی، سلامت روان، آمار حیاتی و آموزش پزشکی اختصاص یافته است. مجله مذکور تا سال 2010 میلادی به‌صورت چاپی منتشر گردید و از ژانویه سال 2011 میلادی تنها به‌صورت آنلاین انتشار می‌یابد [20]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2003 میلادی باز می‌گردد [20]. شاخص هیرش مجله برابر 7 [5] و دوره چاپ آن فصل‌نامه می‌باشد و 15 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [20].

13. مجله Epidemiologic Reviews در آمریکا توسط دانشکده بهداشت بلومبرگ جان هاپکینز و به سردبیری Michel A. Ibrahim منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به‌عنوان یک مجله مروری شناخته می‌شود که هر شماره خود را به مرور یک موضوع خاص نظیر اپیدمیولوژی چاقی اختصاص می‌دهد. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1979 میلادی باز می‌گردد [21]، شاخص هیرش مجله برابر 75 [5] و دوره چاپ آن به‌صورت سالنامه می‌باشد. همچنین، ضریب تأثیر مجله 667/6 بوده و 18 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [21].

14. مجله European Journal of Epidemiology در کشور هلند توسط انتشارات Springer به سردبیری Albert Hofman منتشر می‌گردد. مجله زمینه‌های مختلف اپیدمیولوژی از جمله: مشارکت در برنامه‌ریزی و کنترل بهداشت عمومی، اقتصاد، طب پیشگیری، کارآزمایی‌های بالینی، واکسیناسیون، روانشناسی، زیست‌شناسی مولکولی، مدل‌سازی در ریاضی و علوم کامپیوتر را پوشش می‌دهد [22]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1985 میلادی باز می‌گردد [22]. شاخص هیرش مجله برابر 75 [5] و دوره چاپ مجله ماهنامه و ضریب تأثیر آن 339/5 بوده و 11 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [22].

15. مجله Geneic Epidemiology در کشور آمریکا توسط انتشارات Wiley-Liss Inc و به سردبیری Sanjay Shete منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و در مورد علل ژنتیکی توزیع صفات در خانواده‌ها و جمعیت بحث می‌کند. این مجله بر سهم نسبی عوامل ژنتیکی و محیطی در بیماری‌های انسانی به‌وسیله تحقیقات ژنتیکی، اپیدمیولوژیک و بیولوژیک تأکید دارد [23]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1984 میلادی باز می‌گردد [23]. شاخص هیرش مجله برابر 77 [5] و دوره چاپ آن 8 بار در سال می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 597/2 بوده و 10 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [23].

16. مجله Infection Control and Hospital Epidemiology  با نام سابق Infection Control (1987-1980) در ایالات متحده آمریکا توسط انتشارات Press Cambridge University و به سردبیری Suzanne F. Bradley  منتشر می‌گردد. این مجله، مقالات علمی اصیل و مروری جهت افرادی که با کنترل عفونت و یا برنامه اپیدمیولوژی در بیمارستان‌ها و یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند، فراهم می‌کند. مقالات این مجله در پایگاههای علمی و موتورهای جستجوی معتبری نظیر Current Contents و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1980 میلادی باز می‌گردد [24]. شاخص هیرش مجله برابر 102 [5] و دوره چاپ مجله ماهنامه  است. ضریب تأثیر مجله 175/4 بوده و 33 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [24].

17. مجله International Journal of Epidemiology در انگلستان توسط انتشارات Oxford University Press به سردبیری G Davey Smith & S Ebrahim منتشر می‌گردد. حیطه موضوعی مجله، افزایش ارتباط بین افراد مشغول در پژوهش، آموزش و کاربرد اپیدمیولوژی در بیماری‌های واگیر و غیرواگیر از جمله: تحقیقات انجام شده در خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی می‌باشد.همچنین، این مجله روش‌های جدید همه‌گیرشناسی و آماری جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد [25]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1972 میلادی باز می‌گردد [25]. شاخص هیرش مجله برابر 134 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 176/9 بوده و 33 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [25].

18. مجله International Journal of Molecular Epidemiology and Genetics در ایالات متحده آمریکا توسط انتشارات e-Century Publishing Corporation و به سردبیری Jin-Xiong She و به‌صورت دسترسی آزاد انتشار می‌یابد [26]. هدف از انتشار این مجله تسهیل در انتشار یافته‌های نوین در حوزه دانش اپیدمیولوژی مولکولی و سلولی در قالب مقالات پژوهشی اصیل و یا گزارش کوتاه می‌باشد. مقالات مجله در PubMed نمایه می‌شوند. قدمت مجله به سال 2010 میلادی باز می‌گردد [26]. شاخص هیرش مجله برابر 11 [5] و دوره چاپ آن فصل‌نامه است. ضریب تأثیر مجله 329/1 بوده و 6 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [26].

19. مجله Iranian Journal of Epidemiology توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و به سردبیری Abolhassan Nadim منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به زبان فارسی همراه با چکیده انگلیسی برای تحت پوشش قرار دادن زمینه‌های مختلف اپیدمیولوژی منتشر می‌گردد. حیطه موضوعی مجله طب بالینی، بهداشت عمومی و ارائه خدمات بهداشتی می‌باشد. انتشار مجله به‌صورت دسترسی آزاد می‌باشد [27]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2005 میلادی باز می‌گردد [27]. شاخص هیرش مجله برابر 1 [5] و دوره چاپ آن فصل‌نامه بوده و 10 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [27].

20. مجله Journal of Cancer Epidemiology در ایالات متحده آمریکا توسط انتشارات Hindawi Publishing Corporation منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و مقالات اصیل پژوهشی، مقالات مروری و مطالعات بالینی در تمام زمینه‌های اپیدمیولوژی سرطان را به‌صورت دسترسی آزاد منتشر می‌کند [28]. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus و PubMed نمایه می‌شوند. قدمت مجله به سال 2009 میلادی باز می‌گردد. شاخص هیرش مجله برابر 9 است [5].

21. مجله Journal of Clinical Epidemiology در ایالات متحده آمریکا توسط انتشارات Elsevier و به سردبیری A. Knottnerus & P. Tugwell منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و حیطه موضوعی آن، ارتقای کیفیت در پژوهش‌های خدمات بهداشتی بالینی و بیمارمحور با استفاده از روش‌های نوآورانه از طریق انجام و ارائه تحقیقات اولیه؛ ترکیب و ادغام نتایج، انتشار نتایج و انتقال نتایج به‌صورت عملکرد بالینی می‌باشد [29]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1955 میلادی باز می‌گردد [29]. شاخص هیرش مجله برابر 148 [5] و دوره چاپ آن ماهنامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 417/3 بوده و 52 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [29].

22. مجله Journal of Clinical Pharmacology and Pharmacoepidemiology در کشور کانادا توسط انتشارات PremiumReasons و به سردبیری Alejandro A فقط با دو شماره در سال 2010 میلادی منتشر گردید. این مجله علمی نیز که مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده بود، قصد داشت که طیف وسیعی از مطالعات بالینی و اپیدمیولوژیک مربوط به توسعه دارو از فاز I تا IV از جمله: تداخل دارویی، فارماکوکینتیک، دوز-پاسخ، دوزیابی، ارزیابی به حداقل رساندن دوز داروها و مطالعات اقتصاد دارویی و مراقبت‌های دارویی را به‌صورت دسترسی آزاد، پوشش دهد که با وقفه در انتشار روبه‌رو گردید [30]. شاخص هیرش مجله برابر 2 می‌باشد [5].

23. مجله Journal of Epidemiology در کشور ژاپن توسط Japan Epidemiological Association و به سردبیری Manami Inoue  منتشر می‌گردد. این مجله علمی، مجله رسمی انجمن اپیدمیولوژی کشور ژاپن می‌باشد که به‌صورت دسترسی آزاد انتشار می‌یابد. حیطه موضوعی مجله، طیف گسترده‌ای از تحقیقات اصیل اپیدمیولوژی مرتبط با سلامت انسان می‌باشد. [31]. قدمت مجله به سال 1991 میلادی باز می‌گردد [31]. شاخص هیرش مجله برابر 47 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 022/3 بوده و 7 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [31].

24. مجله Journal of Epidemiology & Community Health در کشور انگلستان توسط انتشارات BMJ و به سردبیری Martin Bobak منتشر می‌گردد. مجله اپیدمیولوژی و بهداشت جامعه یک مجله بین‌المللی است که تمام جنبه‌های اپیدمیولوژی و بهداشت جامعه را در بر می‌گیرد [32]. مقالات این مجله نیز در پایگاههای علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1947 میلادی باز می‌گردد. شاخص هیرش مجله برابر 119 [5] و دوره چاپ آن به‌صورت ماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 501/3 بوده و 18 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [32].

25. مجله Journal of Epidemiology and Global Health در کشور هلند توسط انتشارات Elsevier به سردبیری Z. A. Memish منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و به تأثیر جهانی و بین‌المللی اپیدمیولوژی و بهداشت علاقه دارد. مجله به دنبال بهبود بهداشت منطقه‌ای و جهانی جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مسری و غیرمسری است [33]. مقالات مجله در MEDLINE  نمایه می‌شوند. قدمت مجله نیز به سال 2011 میلادی باز می‌گردد [33]. شاخص هیرش مجله برابر 5 [5] و دوره چاپ آن فصلنامه  بوده و 12 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [33].

26. مجله Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology در کشور انگلستان توسط انتشارات Nature Publishing Group به سردبیری Morton Lippmann منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و پژوهش‌های مربوط به ارزیابی مواجهه با مواد سمی، اپیدمیولوژی زیست‌محیطی که شامل تجزیه و تحلیل‌های مواجهه است را منتشر می‌کند [34]. مقالات این مجله در پایگاههای علمی و موتورهای جستجویی نظیر Current Contents و EMBASE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1999 میلادی باز می‌گردد [34]. شاخص هیرش مجله برابر 64 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه می‌باشد. ضریب تأثیر مجله 185/3 بوده و 15 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [34].

27. مجله Neuroepidemiology در کشور سویس توسط انتشارات Karger Publishers و به سردبیری Feigin V.L. منتشر می‌گردد. این نشریه، مجله رسمی International Association of Neurology and Epidemiology (IANE) بوده و مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است. همچنین، مجله به چاپ مطالعات توصیفی، تحلیلی و تجربی در اپیدمیولوژی بیماری‌های عصبی علاقه‌مند است. دامنه مجله، با ارائه بینش‌های جدید در مورد علل، عوامل، توزیع، مدیریت و پیشگیری از بیماری‌های سیستم عصبی از مرزهای مغز و اعصاب بالینی سنتی گسترش یافته است. قدمت مجله به سال 1982 میلادی باز گردیده و 6 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده [35] و شاخص هیرش مجله برابر با 60 است [5].

28. مجله Open Epidemiology Journal در کشور هلند توسط انتشارات Bentham Science Publishers و به سردبیری Inmaculada Failde منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و به تمامی جنبه‌های اپیدمیولوژی مرتبط با طب پیشگیری و بهداشت عمومی می‌پردازد. انتشار مجله به‌صورت دسترسی آزاد است. مقالات این مجله در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 2008 میلادی باز می‌گردد [36]. شاخص هیرش مجله برابر 2 [5] و دوره چاپ آن سالنامه است. 5 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [36].

29. مجله Ophthalmic Epidemiology در کشور انگلستان توسط انتشارات Informa Healthcare و به سردبیری Jie Jin Wang منتشر می‌گردد. این مجله، به انتشار تحقیقات اصیل چشم و سلامت بینایی در زمینه اپیدمیولوژی، بهداشت عمومی و پیشگیری از نابینایی اختصاص یافته است. مجله طیف گسترده‌ای از موضوعات، از جمله: خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی، طراحی مطالعه، اجرا و ارزیابی برنامه غربالگری، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی چشم، اثربخشی درمانی، پیش‌آگهی بیماری و کیفیت زندگی، تحلیل هزینه و سود و تجزیه و تحلیل عامل خطر را پوشش می‌دهد [37]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1994 میلادی باز می‌گردد [37]. شاخص هیرش مجله برابر 44 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 148/1 بوده و 9 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [37].

30. مجله Paediatric and Perinatal Epidemiology در کشور انگلستان توسط انتشارات Wiley-Blackwell و به سردبیری Cande V. Ananth منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و مرجعی بین‌المللی برای اپیدمیولوژیست‌ها، پزشکان اطفال، روانشناسان رشد، کارشناسان محیط زیست، متخصصان زنان، متخصصان سلامت و بهداشت کودکان است. مجله بر روی مطالعات کودکان، باروری و زنان تمرکز دارد [38]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1987 میلادی باز می‌گردد [38]. شاخص هیرش مجله برابر 62 [5] و دوره چاپ آن دوماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 131/3 بوده و 15 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [38].

31. مجله Pharmacoepidemiology and Drug Safety در کشور انگلستان توسط انتشارات John Wiley and Sons Ltd و به سردبیری B.L. Strom & S. Hennessy & G. M. Leufkens & B.J. Park,  منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و مقالات مرتبط با جنبه‌های علمی، پزشکی، آماری، حقوقی و اقتصادی از اپیدمیولوژی دارویی و بازاریابی نظارت ایمنی داروها را منتشر می‌کند [39]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1992 میلادی باز می‌گردد. [39]. شاخص هیرش مجله برابر 66 [5] و دوره چاپ آن ماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 939/2 بوده و 14 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [39].

32. مجله Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology در کشور آلمان توسط انتشارات Springer و به سردبیری Craig Morgan منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده و به‌عنوان یک رسانه جهت انتشار فوری داده‌های علمی در رابطه با تمامی جنبه‌های اپیدمیولوژیک اختلالات روانی، اجتماعی، بیولوژیکی و ژنتیکی شناخته شده است [40]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجوی بسیار معتبری نظیر ISI و MEDLINE نمایه می‌شود. قدمت مجله به سال 1966 میلادی باز می‌گردد [40]. شاخص هیرش مجله برابر 83 [5] و دوره چاپ آن ماهنامه است. ضریب تأثیر مجله 537/2 بوده و 14 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [40].

33. مجله Spatial and Spatio-temporal Epidemiology در کشور انگلستان توسط انتشاراتElsevier   و به سردبیری Andrew Lawson منتشر می‌گردد. این مجله علمی نیز مرور همتایان سردبیری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و در پاسخ دادن به سؤالات اپیدمیولوژیک که در آن روش‌های فضایی و زمانی-مکانی مناسب هستند، تمرکز دارد [41]. مقالات این مجله نیز در پایگاه‌های علمی و موتورهای جستجویی نظیر Scopus و PubMed نمایه می‌شود [42]. قدمت مجله به سال 2009 میلادی باز می‌گردد [41]. شاخص هیرش مجله برابر 9 [5] و دوره چاپ آن فصلنامه بوده و 2 مقاله در آخرین شماره مجله در سال 2015 میلادی چاپ شده است [41].

بحث

به‌طور خلاصه، نتایج مطالعه حاضر نشان داد که مجلات اصلی اپیدمیولوژی را می‌توان در دو دسته کلی جای داد. برخی از این نشریات مانند: American Journal of Epidemiology، Annals of Epidemiology، European Journal of Epidemiology و International Journal of Epidemiology از جمله نشریات بسیار معتبر دانش اپیدمیولوژی هستند که جنبه عمومی دارند. این در حالی است که برخی دیگر از این نشریات مانند: Cancer Epidemiology، Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention، Journal of Clinical Epidemiology، Epidemiology، Epidemiology and Infection، Infection Control and Hospital Epidemiology، Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology و Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology از جمله نشریات بسیار معتبر دانش اپیدمیولوژی هستند که جنبه اختصاصی دارند.

تمامی این قبیل مجله‌های معتبر اپیدمیولوژی، هم از شاخص هیرش و هم از ضریب تأثیر بیشتری برخوردار بوده و در نمایه‌ها و موتورهای جستجوی متعدد، متنوع و معتبرتری ثبت می‌شوند. همچنین، این مجله‌ها از قدمت چاپ طولانی‌تری برخوردار هستند.

این در حالی است که نشریات با دسترسی آزاد در دانش اپیدمیولوژی مانند: Asian Journal of Epidemiology، Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health، International Journal of Molecular Epidemiology and Genetics و Journal of Cancer Epidemiology از جمله نشریات تازه تأسیسی هستند که بیشتر جنبه اختصاصی داشته، فاقد ضریب تأثیر بوده و از شاخص هیرش بسیار پایینی برخوردارند.

بنابراین، شاخص هیرش، ضریب تأثیر، نمایه شدن در موتورهای جستجوی معتبر و قدمت چاپ، مؤلفه‌های بسیار مهمی در شناخت میزان کیفیت نشریات اپیدمیولوژیک در حیطه‌های عمومی و تخصصی هستند. چنین یافته‌هایی با نتایج مطالعه Jalalpour و همکاران [4] همخوانی دارد.

در میان نشریات معرفی‌شده، نشریه Epidemiologic Reviews از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این نشریه که فقط اختصاص به چاپ مقالات مروری دارد، از ضریب تأثیر نسبتاً بالایی برخوردار بوده و چاپ مقاله مروری در یکی از شماره‌های این نشریه، نه‌تنها به دانش موجود بشری مطالب ارزشمندی را اضافه کند، بلکه آبروی علمی خاصی را برای نویسندگان آن به ارمغان خواهد آورد.

به‌علاوه، وجود نشریه ایرانی Iranian Journal of Epidemiology در لیست ارائه‌شده، شایان توجه است. البته با توجه به این موضوع که زبان نشریه فارسی است، بعید است که مقالات ارزشمند چاپ‌شده در این نشریه مورد توجه و استناد جامعه بین‌المللی دانشمندان حوزه سلامت قرار گیرند. این نکته از شاخص هیرش بسیار پایین این نشریه، که برابر 1 گزارش شده است، نیز به دست می‌آید.

بنابراین، ضروری است که دانشجویان و دانشمندان علوم سلامت و به‌ویژه دانش اپیدمیولوژی کشور، ضمن مطالعه دقیق این مقاله، و انجام مطالعات گسترده‌تر، با مهمترین و معتبرترین مجله‌های اپیدمیولوژی آشنا شوند. چنین شناختی کمک می‌نماید تا آن‌ها با آخرین مطالعات منتشرشده در حوزه تخصصی خود بیشتر آشنا شوند و بتوانند مطالعات روزآمدتر و با روش‌شناسی صحیح‌تری را طراحی نمایند. این شناخت و پیامدهای آن می‌تواند در نهایت کمک نماید تا میزان مشارکت دانشمندان اپیدمیولوژیست کشور در مطالعات منتشرشده اپیدمیولوژیک دنیا افزایش یافته، مطالعات قوی‌تری را طراحی نموده و در مجلات مناسب‌تری منتشر نمایند [43].

همچنین، همانند مطالعه Jalalpour و همکاران [4] پیشنهاد می‌گردد تا متخصصین اپیدمیولوژیست مانند سایر متخصصین، قبل از ارسال مقاله به مجله تخصصی موردنظر، دستورالعمل مربوط به نویسندگان مجله مذکور را به‌دقت مورد توجه قرار دهند. این نکته مهم به آن‌ها کمک می‌نماید تا احتمال مردود شدن مقاله خود در بررسی اولیه را کاهش دهند. شواهد موجود نشان می‌دهند که یکی از دلایل رد شدن مقالات در بررسی اولیه، عدم رعایت صحیح و کامل دستورالعمل مربوط به نویسندگان مجله می‌باشد [44].

در نهایت، همانند مطالعه Jalalpour و همکاران [4] به نویسندگان و پژوهشگران علمی پیشنهاد می‌گردد تا در اولین انتخاب، مقاله خود را به مجله‌های تخصصی مرتبط با ضریب تأثیر و یا شاخص هیرش بالاتر ارسال نمایند. اگرچه این کار در بسیاری از موارد منجر به عدم پذیرش مقاله از سوی مجله موردنظر می‌گردد، اما امکان آشنا شدن با نظرات و پیشنهادهای داوران آن مجله را فراهم خواهد آورد. این آشنایی می‌تواند منجر به تصحیح ایرادات مقاله گردد و احتمال چاپ مقاله در مجلات با ضریب تأثیر و یا شاخص هیرش پایین‌تر را افزایش خواهد داد.

در خاتمه، ذکر این نکته ضروری است که در این مطالعه همان‌طور که گفته شد از پورتال SJR که مبنای اطلاعات آن پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس می‌باشد، استفاده شده است. بنابراین، استفاده از سایر منابع اطلاعاتی ممکن است نتایج نسبتاً متفاوتی را ارائه نماید. همچنین، طبیعی است که مطالعه حاضر، مجلات در حال رشد اپیدمیولوژی که هنوز اطلاعاتشان در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس ثبت نشده است، را نیز دربرنمی‌گیرد. یکی از مهمترین این مجلات، مجله Epidemiology and Health است که توسط Korean Society of Epidemiology به‌صورت برخط و با دسترسی آزاد منتشر می‌گردد [45]. این مجله که در موتوری جستجوی پاب مد نمایه می‌گردد، می‌تواند محل مناسبی را برای چاپ مقالات اپیدمیولوژی در حوزه‌های عمومی و اختصاصی فراهم آورد.

نتیجه‌گیری

مقاله حاضر به معرفی سی و سه عنوان مجله مرتبط با شاخه‌های گوناگون دانش اپیدمیولوژی که در عنوان آنها واژه اپیدمیولوژی به‌کاررفته، پرداخته است. مجله‌های معتبر اپیدمیولوژی، مجله‌هایی عمومی و اختصاصی هستند که از قدمت چاپ، شاخص هیرش و ضریب تأثیر بالاتری برخوردار ‌می‌باشند.

تشکر و قدردانی

نویسندگان بر خود لازم می‌دانند که از نظرات عالمانه داوران فرهیخته مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در جهت ارتقاء کیفیت مقاله حاضر، صمیمانه قدردانی نمایند.

 

References

[1] Ascher TA. Journals, epidemiology. In Boslaug S. Encylcolpedia of Epidemiology. SAGE Publications. USA. 2008. PP: 572-3.

[2] Rosenfeldt FL, Dowling JT, Pepe S, Fullerton MJ. How to write a paper for publication. Heart Lung Circ 2000; 9(2): 82-7.

[3] Rezaeian M. Why we should write an article? J Rafsanjan Uni Med Sci 2014; 13(2): 109-110. [Farsi]

[4] Jalalpour S, Assar S, Ayoobi F, Rahmani M, Rezaeian M. Overview of the most prestigious journals of medical microbiology, Spring 2014. J Rafsanjan Univ Med Sci 2015; 13(10): 973-90. [Farsi]

[5] Scimago Journal & Country Rank. http://www.scimagojr.com. (Accessed 13 January, 2016).

[6] Hirsch J. E. An index to quantify an individual's scientific research output. Proceedings of the National Academy of Sciences 2005; 46: 16569-72.

[7] Rezaeian M. Step by step article writing: A practical guide. Arak: Nevisandeh Publications. 2010. [Farsi]

[8] American Journal of Epidemiology. http://www.oxfordjournals.org/our_journals/aje/about.html. (Accessed 13 January, 2016).

[9] Annals of Epidemiology. http://www.annalsofepide_ miology.org/. (Accessed 13 January, 2016).

[10] Asian Journal of Epidemiology. http://www.scialert.net/jindex.php?issn=1992-1462. (Accessed 13 January, 2016).

[11] Cancer Epidemiology. http://www.cancerepidemiol_ ogy.net/. (Accessed 13 January, 2016).

[12] Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention. http://cebp.aacrjournals.org/site/misc/about.xhtml. (Accessed 13 January, 2016).

[13] Clinical Epidemiology. https://www.dovepress.com/ clinical-epidemiology-journal. (Accessed 13 January, 2016).

[14] Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health. http://benthamopen.com/cpemh/home. (Accessed 13 January, 2016).

[15] Emerging Themes in Epidemiology. http://ete-online.biomedcentral.com/about. (Accessed 13 January, 2016).

[16] Emerging Themes in Epidemiology. https://www.researchgate.net/journal/1742-7622_ Emerging_Themes_in_Epidemiology. (Accessed 13 January, 2016).

[17] Epidemiology. http://journals.lww.com/epidem/ pages/aboutthejournal.aspx (Accessed 13 January, 2016).

[18] Epidemiology and Infection. http://journals. cambridge.org/action/displayMoreInfo?jid=HYG&type=if. (Accessed 13 January, 2016).

[19] Epidemiology and Psychiatric Sciences. http://journals.cambridge.org/action/displayJournal?jid=EPS. (Accessed 13 January, 2016).

[20] Epidemiology, Biostatistics and Public Health. http: //ijphjournal.it/about/editorialPolicies. (Accessed 13 January, 2016).

[21] Epidemiologic Reviews. http://www.oxfordjourn_ als.org/our_journals/epirev/about.html. (Accessed 13 January, 2016).

[22] European Journal of Epidemiology. http://www.springer.com/public+health/epidemiology/journal/10654. (Accessed 13 January, 2016).

[23] Genetic Epidemiology URL http://onlinelibrary. wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1098-2272. (Accessed 13 January, 2016).

[24] Infection Control and Hospital Epidemiology. http://journals.cambridge.org/action/displayJournal?jid=ICE. (Accessed 13 January, 2016).

[25] International Journal of Epidemiology. http://ije.oxfordjournals.org/. (Accessed 13 January, 2016).

[26] International Journal of Molecular Epidemiology and Genetics. http://www.ijmeg.org/. (Accessed 13 January, 2016).

[27] Iranian Journal of Epidemiology. http://irje.tums.ac.ir/index.php?slc_lang=en&sid=1. (Accessed 13 January, 2016).

[28]   Journal of Cancer Epidemiology. http://www.hindawi.com/journals/jce/. (Accessed 13 January, 2016).

[29]   Journal of Clinical Epidemiology. http://www. journals.elsevier.com/journal-of-clinical-epidemio_ logy/. (Accessed 13 January, 2016).

[30] Journal of Clinical Pharmacology and Pharmacoepidemiology. http://www.premiumreasons.com/JCPPE/JCPPE.html. (Accessed 13 January, 2016).

[31]   Journal of Epidemiology. http://jeaweb.jp/english/journal/. (Accessed 13 January, 2016).

[32]   Journal of Epidemiology & Community Health. http://jech.bmj.com/site/about/. (Accessed 13 January, 2016).

[33]   Journal of Epidemiology and Global Health. http://www.jegh.org/content/aims. (Accessed 13 January, 2016).

[34]   Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology. http://www.nature.com/jes/index.html. (Accessed 13 January, 2016).

[35]   Neuroepidemiology. https://www.karger.com/ Journal/Home/224263. (Accessed 13 January, 2016).

[36]   Open Epidemiology Journal. http://benthamopen.com/TOEPIJ/aims-scope/. (Accessed 13 January, 2016).

[37]   Ophthalmic Epidemiology. http://www.tandfonline. com/toc/iope20/current. (Accessed 13 January, 2016).

[38]   Paediatric and Perinatal Epidemiology. http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1365-3016. (Accessed 13 January, 2016).

[39]   Pharmacoepidemiology and Drug Safety. http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)10991557/homepage/ProductInformation.html. (Accessed 13 January, 2016).

[40]   Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology. http://www.springer.com/medicine/psychiatry/journal/127. (Accessed 13 January, 2016).

[41]   Spatial and Spatio-temporal Epidemiology. http://www.journals.elsevier.com/spatial-and-spatio-temporal-epidemiology/. (Accessed 13 January, 2016).

[42]   Spatial and Spatio-temporal Epidemiology. https://www.elsevier.com/journals/spatial-and-spatio-temporal-epidemiology/1877-5845?generatepdf=true. (Accessed 13 January, 2016).

[43]   Rezaeian M. Rejected epidemiological manuscripts: food for thought. Journal of Clinical Epidemiology 2015; 68(5): 596.

[44]   Rezaeian M. How to avoid the rejection of your manuscript. Middle East J Business 2015; 10(2): 46-47.

[45] Epidemiology and Health. http://submit.e-epih.org/. (Accessed 13 January, 2016).


 

A Review on Epidemiology Journals in 2016

Z. Gorgi[4], M. Rezaeian[5], [6]

Received: 09/03/2016      Sent for Revision: 25/06/2016      Received Revised Manuscript: 05/07/2016     Accepted: 27/08/2016

Background and Objectives: Medical journals are those journals which their articles present new research findings and science and technology development in the diverse fields of medical sciences. Due to the need of recognition of the scienctific journals in the health domain, the aim of the present article was to introduce and review the epidemiological journals.

Materials and Methods: This descriptive study was conducted in 2016. In order to extract the list of epidemiological journals, we referred to SCImago Journal & Country Rank (SJR) and selected 33 journals which the “epidemiology” term has been used in their titles. Important information including name of the journal, country of publication, publisher, editor in chief, subject coverage, types of published articles, indexing, abstracting, duration of publication, Hirsch index, volume number, impact factor, number of published articles in last issue, and the journal website were determined.

Results: The results of the present study highlighted that the most prestigious epidemiological journals can be categorized into general epidemiological journals such as: American Journal of Epidemiology, Annals of Epidemiology, European Journal of Epidemiology, and International Journal of Epidemiology; plus specific epidemiologicl journals such as: Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention, Journal of Clinical Epidemiology, Epidemiology and Infection, and Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology.

Conclusion: The most prestigious journals in epidemiology are those general and specific journals which have high Hirsch index and impact factor plus long duration of publication.

Key words: Epidemiological journals, Hirsch index, Impact factor

Funding: No funding was received for this study.

Conflict of Interest: None declared.

How to cite this article: Gorgi Z, Rezaeian M. A Review of Epidemiology Journals in 2016. J Rafsanjan Univ Med Sci 2016; 15(7): 657-74. [Farsi]

 

[1] - کارشناسی ارشد، گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران

[2]- استاد گروه آموزشی اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران

     تلفن: 31315123-034، دورنگار: 31315123-034، پست الکترونیکی: moeygmr2@yahoo.co.uk

[3]- استاد مرکز تحقیقات محیط کار، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران

[4]- MSc in Epidemiology, Dept. of Epidemiology and Biostatistics, Medical School, Rafsanjan University of Medical Sciences, Rafsanjan, Iran

[5]- Prof., Dept. of Epidemiology and Biostatics, Medical School, Rafsanjan University of Medical Sciences, Rafsanjan, Iran

 (Corresponding Author) Tel: (034) 31315123, Fax: (034) 31315123, E-mail: moeygmr2@yahoo.co.uk

[6]- Prof., Occupational Environment Research Center, Rafsanjan University of Medical Sciences, Rafsanjan, Iran

نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار و اپيدميولوژي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb