جلد 16، شماره 8 - ( 8-1396 )                   جلد 16 شماره 8 صفحات 797-804 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (1088 مشاهده)


چکیده
زمینه و هدف: حمل و جا‌به‌جایی دستی بار، یکی از چند عامل ایجادکننده اختلالات اسکلتی- عضلانی مرتبط با کار در صنعت ساختمان‌سازی است و باعث ایجاد مشکل جدی با پیامدهای بزرگ اقتصادی می‌شود. این مطالعه با هدف تعیین نیروی وارد بر کمر هنگام جا‌به‌جایی دستی بار در کارگران ساختمان‌سازی انجام شده است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی در بین 100 کارگر ساختمان­سازی شهرستان همدان در سال 1394 که وظیفه حمل و جا‌به‌جایی بار را بر عهده داشتند انجام گرفت. در مجموع، 955 مشاهده مستقیم و غیرمستقیم، در چهار وظیفه و در پنج کارگاه ساختمان‌سازی با استفاده از روش Utah ارزیابی گردید. برای تحلیل داده‌ها از آزمون ضریب همبستگی پیرسون و آنالیز واریانس یک­طرفه استفاده شد.
یافته‌ها: مقدار نیروی وارد شده بر کمر کارگر با 700 پوند استاندارد مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌‌ایNational Institute for Occupational Safety and Health; NIOSH) ) مقایسه شد. نیروی فشاری وارد بر کمر (Fc) در تمام کارگران کمتر از حد مجاز بود. مقایسه میانگین مقدار نیروی وارد بر کمر کارگران در سطوح وظایف مختلف، نشان داد تفاوت معنی‌داری بین آن‌ها وجود ندارد (423/0p=).
نتیجه‌گیری:‌‌‌ بــر اســاس یافته‌هــای ایــن مطالعــه می‌تــوان گفــت کارگران ساختمان­سازی با عوامل خطری که باعث وارد شدن فشار بر دیسک مهره‌های L5/S1 کمر می‌شوند، مواجهه داشتند. استفاده از روش Utah به عنوان یک ابزار ساده و سریع غربال‌گری کمی، جهت بر‌آورد نیروی وارد بر کمر در وظایف حمل بار مفید می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: کارگران ساختمان‌سازی، ارگونومی، Utah، پوسچر، همدان

متن کامل [PDF 198 kb]   (475 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (307 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۳