جلد 16، شماره 2 - ( 2-1396 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 99-106 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان
چکیده:   (1298 مشاهده)


چکیده

زمینه و هدف: تنباکو منبع غنی از فلزات سنگین می‌باشد که در طول رشد آن، میزان این عناصر در تنباکو افزایش می‌یابد. لذا استعمال برگ‌های تنباکو یکی از مسیرهای اصلی قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین است. هدف از انجام این مطالعه، بررسی میزان سرب، کروم و کادمیوم در نمونه‌های تنباکو معطر موجود در بازار شیراز بود.

مواد و روش‌ها: این مطالعه‌ای مقطعی است که در سال 1394 انجام گرفت. ابتدا چهار طعم پرمصرف تنباکو معطر از سطح شهر شیراز جمع‌آوری و از هر طعم، چهار نمونه و به‌طورکلی 48 نمونه تهیه گردید. پس از آماده‌سازی نمونه‌ها میزان فلزات‌سنگین آن‌ها با دستگاه جذب اتمی شعله مدل210  Rayleigh wfx- قرائت گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها با آزمون آنالیز واریانس یک‌طرفه انجام گردید.

یافته‌ها: میانگین غلظت فلز سرب در تمامی طعم‌های تنباکو با میزان g/gµ 59/53 بالاترین مقدار بود. آزمون آماری بین میانگین مقادیر فلزات سنگین سرب و کادمیوم در چهار طعم تنباکو اختلاف معنی‌داری نشان نداد (05/0<p)؛ اما در مورد فلز کروم در طعم‌های مختلف تفاوت معنی‌داری را نشان داد (05/0p<) و طعم انگور با میانگین μg/g 91/46  دارای بیشترین میزان کروم بود.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، تنباکوهای معطر موجود در بازار ایران دارای آلودگی بالایی از فلزات سنگین می‌باشند. لذا با توجه به اهمیت این موضوع و اثرات منفی تنباکو بر روی سلامتی افراد، لزوم اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌های لازم در این خصوص ضروری به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: فلزات سنگین، تنباکوهای معطر، سلامتی انسان، بازار شیراز

متن کامل [PDF 208 kb]   (475 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (713 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۰