جلد 18، شماره 3 - ( 3-1398 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 237-250 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (1717 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: طلاق به عنوان یکی از استرس­آورترین منابع می­تواند وضعیت شناختی افراد را دچار اختلال کند. از طرفی در سال­های اخیر نقش عوامل شناختی در درک پویایی­های تعاملات و روابط زناشویی، بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین هدف از این پژوهش تعیین اثربخشی آموزش پردازش مجدد هولوگرافیک بر سلامت عمومی و نظم­جویی شناختی هیجانی زنان متقاضی طلاق بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه کارآزمایی آموزشی، از بین کلیه زنان متقاضی طلاق مراجعه کننده به دادگاه شهرستان بیجار در سال ۹۵-۱۳۹۴، 30 نفر به صورت تصادفی ساده انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل، هر کدام 15 نفر جایگزین شدند. برای گروه آزمایش برنامه درمانی 9 جلسه 45 دقیقه­ای به صورت گروهی اجرا گردید. در حالی که گروه کنترل هیچ آموزشی دریافت نکردند. برای جمع آوری اطلاعات از پرسش­نامه سلامت عمومی و نظم­جویی شناختی هیجانی استفاده شد. داده­ها توسط شاخص­های توصیفی و تحلیل کوواریانس تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد تفاوت معنی­داری بین میانگین نمرات پس آزمون دو گروه آزمایش و کنترل در نمره کل سلامت عمومی (98/92 F= و 00۱/0p<) و نظم­جویی شناختی هیجانی (95/0 F= و 003/0p=) وجود داشت.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج، درمان پردازش مجدد هولوگرافیک در بهبود سلامت عمومی و نظم­جویی شناختی هیجانی زنان متقاضی طلاق مؤثر بوده است. لذا استفاده از پکیج پردازش مجدد هولوگرافیک به صورت یک راهنمای درمانی جهت ارتقای سلامت روان و پیش­گیری از طلاق برای مراجعان حوزه خانواده در مراکز بهداشت پیشنهاد می­گردد.
واژه­های کلیدی: پردازش مجدد هولوگرافیک، سلامت عمومی، نظم­جویی شناختی هیجانی، زنان متقاضی طلاق
متن کامل [PDF 320 kb]   (497 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (765 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشكي
دریافت: 1396/5/10 | پذیرش: 1397/10/19 | انتشار: 1398/3/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.