جلد 17، شماره 2 - ( 2-1397 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 93-104 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه زابل
چکیده:   (1276 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: زخم‌های پوستی بسیار دردناک اند و درمان آنتی‌بیوتیکی آن‌ها هزینه بر و دارای عوارض جانبی است. امروزه گیاهان دارویی به علت قیمت و عوارض کمتر به صورت گسترده استفاده می‌شوند. گیاهان گل اشرفی، صبرزرد و کرچک دارای خواص ضدمیکروبی و التیامی هستند. هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثر این سه گیاه دارویی بر روی روند ترمیم زخم پوستی در موش صحرایی نر می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در مطالعه تجربی حاضر، 32 موش صحرایی نر بالغ به روش تصادفی به چهار گروه 8 تایی تقسیم شدند که شامل یک گروه کنترل (گروه زخم و استعمال موضعی ناحیه آسیب دیده با اوسرین) و سه گروه تحت درمان با گل اشرفی، صبرزرد و کرچک (استعمال موضعی با 2 سی‌سی عصاره 10 درصد) بود. زخم‌هایی با ضخامت‌های مساوی در ناحیه پشتی موش‌ها ایجاد و قطر آن‌ها در طول درمان (21 روز) اندازه گیری و در پایان نمونه‌های بافتی نیز تهیه شد. داده‌ها توسط آزمون‌ آماری آنوای یک طرفه و تعقیبی توکی آنالیز شدند.
یافته‌ها: اندازه قطر زخم‌ها در روز پنجم نشان داد که میانگین مساحت زخم در گروه تحت درمان با گل اشرفی و کرچک به طور معنی‌داری کمتر از گروه کنترل بود (05/0P<). در پایان آزمایش، بیشترین التیام زخم پوستی متعلق به گروه تحت درمان با کرچک بود که بین این گروه و گروه کنترل اختلاف معنی‌دار وجود داشت (05/0P<).
نتیجه‌گیری: گیاه دارویی کرچک در مقایسه با گل اشرفی و صبرزرد اثر بهبودی بیشتری در ترمیم زخم پوستی در موش صحرایی دارد.
واژه‌های کلیدی: گل اشرفی، صبر زرد، کرچک، التیام زخم
 
واژه‌های کلیدی: گل اشرفی، صبر زرد، کرچک، التیام زخم
متن کامل [PDF 246 kb]   (738 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (586 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمايشگاهي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۳