جلد 7، شماره 4 - ( 9-1387 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 251-258 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (17463 مشاهده)

 

 

چکیده

  زمینه و هدف: رشد چشم‌گیر استفاده از تلفن‌های همراه باعث توجه گسترده پژوهشگران به آثار زیستی ناشی از این تلفن‌ها شده است. این در حالی است که هنوز اثرات زیست شناختی استفاده طولانی مدت از این تلفن‌ها به خوبی مشخص نشده است.

  مواد و روش‌ها: پژوهش از نوع مداخله‌ای و جامعه مورد پژوهش 70 نفر از دانشجویان پسر دانشگاه علوم‌ پزشکی رفسنجان بود. افراد گروه اول که از 25 نفر تشکیل شده بود، مطابق پروتکل A در شروع مطالعه به صورت کاذب ( sham )، در ساعت 24 به صورت واقعی و در ساعت 48 مجدداً به صورت کاذب در معرض امواج میکروویو تابشی تلفن همراه قرار گرفته و بلافاصله بعد از هر یک از این مراحل سه گانه، مورد آزمون حافظه کوتاه مدت وکسلر قرار گرفتند. گروه دوم که از 45 نفر تشکیل می‌گردید، مطابق پروتکل B در شروع مطالعه به صورت واقعی، و در ساعت 24 به صورت کاذب در معرض امواج میکروویو قرار گرفتند.

  یافته‌ها: میانگین امتیاز کلی آزمون حافظه در گروه اول و دوم با تکرار آزمون در روزهای بعد، افزایش پیدا کرد که این امر نشان‌دهنده اثر یادگیری در این آزمون بود. امتیاز تمامی آزمون‌های فوق از لحاظ آماری با تکرار آزمون‌ها رابطه معنی‌دار داشت. هم‌چنین در این مطالعه ارتباط معنی‌داری بین قرار گرفتن در معرض امواج میکروویو تابشی موبایل و امتیاز آزمون حافظه مشاهده نگردید.

  نتیجه‌گیری: هر چند نتایج این تحقیق مشخص می‌کند که مواجهه کوتاه مدت با امواج تابشی از تلفن‌های همراه بر حافظه کوتاه مدت افراد اثر قابل ملاحظه‌ای نداشته است اما با توجه به تأثیر این امواج بر توجه و تمرکز می‌توان امکان تأثیر بر حافظه کوتاه مدت را مطرح نمود.

  واژه‌های کلیدی: تلفن‌های همراه، امواج میکروویو، اثرات عصب شناختی، حافظه کوتاه مدت

متن کامل [PDF 1391 kb]   (2037 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيك پزشكي
دریافت: ۱۳۸۷/۱۲/۲۷