جلد 12، شماره 2 - ( 1-1392 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 102-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (11886 مشاهده)

  زمینه و هدف: رفتارهای غیرکلامی، پردازش و بازشناسی هیجان در پیش‌بینی علایم مثبت و منفی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا نقش مهمی ایفا می‌کنند. هدف پژوهش حاضر تعیین ارتباط رفتارهای غیرکلامی، پردازش و بازشناسی هیجان با علایم مثبت و منفی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا می‌باشد.

  مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر توصیفی- مقطعی است و نمونه‌های این پژوهش 120 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا بودند که با روش نمونه‌گیری در دسترس از میان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا در بیمارستان‌های رازی شهر تبریز و فاطمی شهر اردبیل انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از چک‌لیست رفتارهای غیرکلامی، مقیاس پردازش هیجانی، آزمون بازشناسی چهره‌ای هیجان و مقیاس نشانه‌های مثبت و منفی اسکیزوفرنی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از تحلیل واریانس چند متغیری، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیری تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد که رفتارهای غیر‌کلامی ، پردازش هیجانی و بازشناسی هیجان با علایم منفی و مثبت بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا ارتباط معنی‌داری دارند (001/0 p= ). نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری نشان داد که رفتارهای غیرکلامی، پردازش و بازشناسی هیجان 79% از واریانس علایم مثبت و 83% از علایم منفی را در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا تبیین می‌کنند.

  نتیجه‌گیری: این نتایج حاکی است که رفتارهای غیرکلامی، پردازش و بازشناسی هیجان از متغیرهای تأثیرگذار بر بیماری اسکیزوفرنیا هستند.

  واژه‌های کلیدی: رفتارهای غیرکلامی، پردازش هیجانی، بازشناسی هیجان، اسکیزوفرنی، علایم مثبت و منفی

متن کامل [PDF 234 kb]   (3301 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشكي
دریافت: 1392/1/27 | پذیرش: 1392/1/31 | انتشار: 1392/1/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.