جلد 3، شماره 4 - ( 9-1383 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 257-250 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (13061 مشاهده)

 

خلاصه

سابقه و هدف:آلفا 1- آنتی‌تریپسین (AAT) یکی از آنتی سرین‌ پروتئازهای مهم پلاسماست.apoB100 هم آپوپروتئین موجود در لیپوپروتئین با دانسیته کم (LDL-C) می‌باشد،که به عنوان یک واسطه در اتصال و برداشت LDL-C توسط بافتها اهمیت دارد، بخشی از AAT و apoB100 می‌تواند در سرم به هم متصل شده و سپس در برداشت LDL-C توسط بافتها مؤثر باشد. هدف این پژوهش میزان بر هم کنش این دو پروتئین در سرم بیماران قلبی و مبتلایان به نقص AAT  بود؛که می‌تواند چشم‌اندازی به درک صحیح‌تر ارتباط بیماری‌های قلب و کبد باشد.

مواد و روشها:برای بررسی میانکنش AAT و  LDL-Cو تشکیل کمپلکس، 21 نمونه سرم انسانی تهیه و همه نمونه‌ها بروش الکتروفورز کانونی و با استفاده از سرمهای استاندارد AAT تعیین فنوتیپ شدند. سپس در این نمونه‌ها میزان LDL-C و سایر چربیها به روش آنزیماتیکی و فعالیت AAT سرم به روش اسپکتروفتومتری با استفاده از آنزیم تریپسین و سوبسترای بنزوییل آرژینین پارانیترو آنیلید (BAPNA) اندازه‌گیری شد. برای تأیید وجود کمپلکس AAT-LDL در نمونه‌های سرم با میزان LDL-Cهای مختلف و فعالیتهای متفاوت AAT از روش الایزای ساندویچی با به کارگیری آنتی بادی‌های ضد apoB و AAT استفاده شد.

یافته‌ها: تشکیل کمپلکس AAT-LDL در نمونه‌های سرم با فنوتیپ طبیعی و غیرطبیعی AAT با مقادیر مختلف تأیید گردید میانگین میزان جذب کمپلکس در کل نمونه‌ها 65% بود.این امر حاکی از آن است که حداقل بخشی از AAT و LDL  توانسته اند با غلظت قابل قبولی با هم میانکنش داشته باشند  

نتیجه‌گیری: با توجه به این که با روش فوق شواهدی دال بر وجود کمپلکس‌و به عبارتی کنش بین LDL-C و AAT بدست آمد، با مطالعات بیشتر می‌توان پیش ‌بینی کرد که AAT می‌تواند با LDL-C به عنوان عامل خطر بیماریهای قلبی به نوعی مرتبط باشد.

واژه‌های کلیدی: کمپلکس AAT-LDL، نقص AAT، بیماریهای قلبی، ATT،  LDL-C، آلفا-1-آنتی‌تریپسین، لیپوپروتئین با دانسیته کم


متن کامل [PDF 331 kb]   (3535 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1384/9/13 | انتشار: 1383/9/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.