جلد 18، شماره 1 - ( 1-1398 )                   جلد 18 شماره 1 صفحات 1-2 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaeian M. Getting to Know the Nominal Group Technique. JRUMS. 2019; 18 (1) :1-2
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4727-fa.html
رضائیان محسن. آشنایی با روش گروه صوری. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1398; 18 (1) :1-2

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4727-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
واژه‌های کلیدی: گروه صوری، زایش در سکوت
متن کامل [PDF 143 kb]   (633 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (1799 مشاهده)
متن کامل:   (639 مشاهده)
سخن سردبیر
Editorial
مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دوره هفدهم، فروردین 1398، 2-1
 
 
 
 
 
 
آشنایی با روش گروه صوری
Getting to Know the Nominal Group Technique
 
محسن رضائیان[1]،[2]
 
M. Rezaeian
 
در سخن سردبیری بهمن ماه سال گذشته به روش دلفی پرداخته و اشاره کردیم که این روش، یکی از راه‌های دست‌یابی به توافق پیرامون یک موضوع می‌باشد [1]. هدف از نگارش این سخن سردبیری، پرداختن به روش گروه صوری
(nominal Group technique) به عنوان یکی از راه‌های دیگر دست‌یابی به توافق می‌باشد. هدف در روش گروه صوری مانند روش دلفی، ایجاد توافق مابین اعضاء شرکت کننده پیرامون یک موضوع خاص میباشد. این موضوع خاص میتواند شامل حل یک مسأله، تولید یک ایده و یا مشخص کردن اولویت‌ها باشد. در روش گروه صوری، تعامل چهره به چهره در بین اعضاء یک گروه که معمولاً تا حدود هفت نفر در نظر گرفته می‌شوند، رخ خواهد داد. در چنین تعاملی، پاسخ‌گویی به یک یا دو سؤالی که قبلاً در اختیار شرکت‌کنندگان گذاشته شده است، مورد نظر میباشد. معمولاً در این روش، اعضاء زیر نظر یک هماهنگ کننده (Facilitator) با تجربه از پنج مرحله که در ذیل به آن اشاره شده است، عبور میکنند [2].
در مرحله اول، با عنوان زایش در سکوت (Silent generation)، به اعضاء شرکت کننده فرصت داده میشود تا در سکوت، ایدههای خود در مورد پاسخ‌گویی به سؤال مورد نظر را یادداشت کنند. در مرحله دوم، با عنوان گردش به نوبت (Round robin)، هماهنگ کننده از تک تک اعضاء درباره تنها یکی از ایدههای آنها سؤال میکند. این ایدهها کلمه به کلمه به روی تخته وایت بورد ثبت میشوند. در این مرحله، اعضاء ممکن است ایدههای جدیدی به نظرشان برسد، اما باید تا رسیدن نوبت به آنها صبر کنند. در این مرحله هم‌چنین، هیچ بحثی بین شرکت کنندگان صورت نمیپذیرد و تا زمانی ادامه خواهد داشت که ایده جدیدی از سوی شرکت کنندگان ارائه نگردد. در مرحله سوم، با عنوان وضوح (Clarification) هماهنگ‌کننده سعی میکند که با شرکت فعال و توافق اعضاء گروه، ایدههای مطرح شده، بر اساس مشابهت بین آنها در گروههای مختلف طبقه‌بندی گردند. روی تمام ایدهها باید بحث کامل صورت بگیرد تا شرکت کنندگان بتوانند تصمیم خردمندانهای را درباره  آن ایده اتخاذ نمایند [2]. در مرحله چهارم که با عنوان رای‌گیری یا رتبه بندی (Ranking (Voting or نامیده می‌شود، فهرست تمام اولویتهای مورد توافق در اختیار اعضاء گروه قرار خواهد گرفت و از آنها خواسته میشود که تا پنج اولویت اصلی خود را مشخص نمایند. این اولویت، با عدد یک تا پنج مشخص گردیده و عدد بیش‌تر به معنای آن است که از نظر شرکت کننده، این ایده از اولویت بیش‌تری برخوردار میباشد. در مرحله رأی‌گیری، رأی تک تک اعضاء به صورت محرمانه جمع آوری گردیده تا در مرحله پنجم با عنوان بحث (Discussion)، جمعبندی نمره نهایی ایدهها بر اساس نظر اعضاء شرکت کننده در اختیار آنها قرار داده میشود تا بر روی نتایج به دست آمده بحث نمایند. برآوردها نشان میدهد که در یک روش گروه صوری برای پاسخ‌گویی به یک سؤال احتمالاً 2 ساعت و برای 2 سؤال احتمالاً چهار ساعت مورد نیاز میباشد [2].
در یک مطالعهی به عمل آمده، محققین به دنبال پیدا کردن استراتژیهایی بودند که آمریکاییهای آفریقایی تبار را به افزایش مشارکت در اهداء عضو ترغیب نمایند. این گروه از آمریکاییها مشارکت بسیار کمی در اهداء عضو دارند، از این رو، محققین با بهرهگیری از روش گروه صوری، 28 آمریکایی آفریقایی تبار را در چهار گروه مورد بررسی قرار دادند. در نهایت نزدیک به 67% شرکت کنندگان به توافق رسیدند که استراتژیهای مبتنی بر آموزش و دانش، مهمترین استراتژیهایی هستند که میتوانند آمریکاییهای آفریقایی تبار را به اهدا عضو ترغیب نمایند [3].   
 
 
References
[1] Rezaeian M. Getting to Know the Delphi Method. JRUMS 2019; 17 (12): 1093-1094
[2] McMillan SS, King M, Tully MP. How to use the nominal group and Delphi techniques. Int J Clin Pharm 2016; 38 (3): 655-62.
[3] Locke JE, Qu H, Shewchuk R, Mannon RB, Gaston R, Segev DL, et al. Identification of strategies to facilitate organ donation among African Americans using the nominal group technique. Clin J Am Soc Nephrol 2015; 10 (2): 286-93.
 
 
 
[1]- استاد گروه آموزشی اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران
    تلفن: 31315123-034، دورنگار: 31315123-034، پست الکترونیکی: moeygmr2@yahoo.co.uk، ارکید:  0000-0003-3070-0166
[2]- استاد مرکز تحقیقات محیط کار، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سحن سردبير
دریافت: 1398/2/4 | پذیرش: 1398/2/4 | انتشار: 1398/2/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb