جلد 19، شماره 5 - ( 5-1399 )                   جلد 19 شماره 5 صفحات 446-431 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه ملایر
چکیده:   (1185 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: در دهه­های گذشته منابع مهم آبی در سراسر جهان در معرض ورود فاضلاب­های خانگی، صنعتی و پساب­های کشاورزی قرار گرفته­اند. یکی از مهم­ترین آلاینده­های فاضلاب ترکیبات آلکیل بنزن سولفانات­های خطی (Linear Alkylbenzene Sulphonate ; LASs)  هستند. هدف این مطالعه، تعیین غلظت و ارزیابی ریسک سلامت این ترکیبات در رودخانه عباس­آباد همدان است.
مواد وروش­ها: این مطالعه توصیفی در بهار سال 1398 بر روی آب رودخانه عباس­آباد در 17 ایستگاه انجام شد. در این مطالعه از روش بهینه و اصلاح شده متیلن بلو جهت اندازه­گیری مقدار LAS استفاده شد. پس از آماده سازی نمونه­ها با استفاده از روش متیلن بلو، فاز آلی نمونه جدا و جذب LAS با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر در طول موج 650 نانومتر قرائت شد و با استفاده از منحنی کالیبراسیون و جذب به دست آمده، غلظت LAS محاسبه شد. ارزیابی ریسک سلامت LAS با محاسبه شاخص ریسک RQ انجام شد.
یافته­ها: نتایج، دامنه غلظت LAS را بین 65/2-11/0 و با میانگین 25/1 میلی­گرم بر لیتر نشان داد. بر اساس مشاهدات میدانی، ورود فاضلاب­های تصفیه ­نشده کاربری­های اطراف به داخل رودخانه عباس­آباد، علت اصلی غلظت زیاد LAS شناخته شد. نتایج ارزیابی ریسک سلامت، عدم وجود ریسک در گروه­های سنی مختلف را نشان داد.
نتیجه­گیری: با توجه به نتایج، در حال حاضر در رودخانه عباس­آباد همدان از جانب ترکیبات LAS نگرانی قابل توجهی بر سلامت انسان وجود ندارد اما شایسته است از ورود فاضلاب­های تصفیه نشده و یا با تصفیه ناکافی به منابع ارزشمند آبی جلوگیری شود.
واژه­های کلیدی: آلکیل بنزن سولفانات خطی (LAS)، دترجنت، ریسک سلامت، رودخانه عباس­آباد
متن کامل [PDF 745 kb]   (469 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1095 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت
دریافت: 1399/2/31 | پذیرش: 1399/4/8 | انتشار: 1399/5/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.