جلد 8، شماره 1 - ( 3-1388 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 10-3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (14365 مشاهده)

 

 

چکیده

  زمینه و هدف: سیر یکی از گیاهانی است که علاوه بر مصارف روزانه دارای خواص ضد عفونی‌کنندگی، ضد باکتریایی، دفع کرم و پایین‌آورندگی فشار خون می‌باشد. اهداف این تحقیق شامل: 1) بررسی اثرات ضد درماتوفیتی عصاره‌های متانولی و آبی گیاه سیر تازه بودار بر روی سه سویه قارچی ترایکوفیتون منتاگروفایتیس، میکروسپروم کانیس و میکروسپروم جیپسئوم، 2) تعیین حداقل غلظت ممانعت‌کننده از رشد ( Minimum Inhibitory Concentration ) قارچ‌های مذکور و 3) مقایسه غلظت‌‌های مختلف عصاره‌های گیاه مورد نظر با داروی ضدقارچی کتوکونازول، بوده است.

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه آزمایشگاهی، پس از تهیه بولب سیر تازه بودار و خشک کردن آن، پودر حاصل به مدت 4 روز در متانول 80% خیسانده و سپس توسط دستگاه تقطیر در خلاء، تغلیظ گردید. ماده حاصل پس از 48 ساعت در دمای 50 درجه سانتی‌گراد خشک شده و از 200 میلی‌گرم آن غلظت‌‌های مختلف، از 625/0 میلی‌گرم در میلی‌لیتر تا 20 میلی‌گرم در میلی‌لیتر، تهیه گردید. قارچ‌های مورد نظر به روش نشاء کاری به محیط سابور و دکستروز آگار حاوی این غلظت‌‌ها افزوده شد. در این تحقیق از داروی کتوکونازول نیز به عنوان شاهد مثبت استفاده گردید.

  یافته‌ها: حداقل میزان ممانعت‌کنندگی از رشد ( MIC ) دو قارچ ترایکوفیتون منتاگروفایتیس و میکروسپروم کانیس در هر دو عصاره متانولی و آبی یکسان بود، در حالی که اثر عصاره متانولی بر قارچ میکروسپروم جیپسئوم بیشتر از عصاره آبی آن می‌باشد. به طور کلی غلظت‌‌های 10 و 20 تمامی عصاره‌ها بیشترین اثر را در بازدارندگی از رشد تمامی قارچ‌های مورد آزمایش نشان دادند.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق، می‌توان گیاه سیر را چه به صورت عصاره آبی و چه به شکل عصاره متانولی بر علیه قارچ‌های درماتوفیت انسان‌دوست، حیوان‌دوست و خاک‌دوست مؤثر دانست.

واژه‌های کلیدی: سیر، درماتوفیت، ترایکوفیتون منتاگروفایتیس، میکروسپروم کانیس، میکروسپروم جیپسئوم

متن کامل [PDF 1026 kb]   (2848 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار و اپيدميولوژي
دریافت: 1388/3/13 | انتشار: 1388/3/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.