جلد 20، شماره 3 - ( 3-1400 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 277-296 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (245 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: سیگار عملکرد قلب، ریه و سطوح ویتامین D را تحت تأثیر قرار می­دهد و کاهش سطوح ویتامین D، تغییرپذیری ضربان قلب (HRV Heart rate variability;) و افت عملکرد ریوی باعث بروز بیماری­های قلبی-عروقی می­گردد. به این ترتیب هدف از تحقیق حاضر تعیین تأثیر شش هفته تمرین اینتروال شدید بر سطوح سرمی ویتامین D، HRV و عملکرد ریوی مردان سیگاری بود.
مواد و روش­ ها: در این مطالعه نیمه تجربی، 20 نفر از مردان سیگاری کم تحرک به صورت داوطلبانه شرکت نمودند و به­طور تصادفی به در دو گروه تمرین (10 نفر) و شاهد (10 نفر) تقسیم شدند. گروه تمرین در برنامه تمرین اینتروال شدید به­مدت شش هفته شرکت کردند وگروه شاهد فعالیت ورزشی نداشتند. نمونه­های خونی، HRV و عملکرد ریوی به­وسیله دستگاه اسپیرومتری 48 ساعت قبل از شروع پروتکل تمرینی و 48 ساعت پس از اتمام تمرین گرفته شد. از آزمون آماری t زوجی و آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیره به­ترتیب برای بررسی تغییرات درون­گروهی و بین­گروهی متغیرها استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که در مقادیر HRV و عملکرد ریوی و مقادیر امواج با فرکانس پایین به امواج با فرکانس بالا در گروه تمرین نسبت به پیش آزمون و همچنین نسبت به گروه شاهد افزایش معنی‌دار داشته­اند (05/0>P). اما برای مقادیر سطوح سرمی ویتامین D تغییرات دورن­گروهی و بین­گروهی مشاهده نشد (05/0<P).
نتیجه ‏گیری: می­توان نتیجه گرفت که شش هفته تمرین اینتروال شدید احتمالاً منجر به بهبودی عملکرد دستگاه عصبی اتونوم قلبی و عملکرد ریوی در مردان سیگاری می­شود.
واژه ­های کلیدی: ضربان قلب، عملکرد ریوی، تمرین اینتروال شدید، مردان سیگاری، ویتامین D
متن کامل [PDF 540 kb]   (160 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (217 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تربيت بدني
دریافت: 1399/11/10 | پذیرش: 1400/1/21 | انتشار: 1400/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.