جلد 12، شماره 1 - ( 1-1392 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 57-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

HosseiniAlmadani S, Karimi Y, Bahrami H, Moazedian A. Predicting Membership in Addict & Non-Addict Groups According to Spirituality, Personality Traits, Identity Styles, and Resiliency. JRUMS. 2013; 12 (1) :57-70
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1667-fa.html
حسینی‌المدنی سیدعلی، کریمی یوسف، بهرامی هادی، معاضدیان آمنه. بررسی نقش معنویت، صفات شخصیتی (پنج بزرگ)، سبک‌های هویتی، و تاب‌آوری در پیش‌بینی عضویت در گروه‌ها ی معتاد و غیرمعتاد. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1392; 12 (1) :57-70

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1667-fa.html


چکیده:   (8331 مشاهده)

  زمینه و هدف: پژوهش‌های زیادی وجود تفاوت بین صفات شخصیتی، سبک‌های هویتی، تاب‌آوری و معنویت در افراد معتاد و غیرمعتاد را نشان داده‌اند؛ اما میزان اهمیت این متغیرها در پیش‌بینی مصرف مواد و عضویت در گروه‌ها ی معتاد و غیرمعتاد نامشخص است. پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش معنویت، صفات شخصیتی (پنج بزرگ)، سبک‌های هویتی، و تاب‌آوری در تمییز نوجوانان و جوانان معتاد و غیرمعتاد انجام شده است.

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- مقطعی 60 نفر معتاد و 60 نفر غیرمعتاد شد (25-15 سال) به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. همه شرکت‌کنندگان، پرسش‌نامه‌های صفات شخصیتی ( NEO-FFI )، سبک‌های هویتی، تاب‌آوری و معنویت را تکمیل نمودند. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از روش تحلیل ممیز و آزمون t مستقل استفاده شد.

  یافته‌ها: در تحلیل ممیز به روش همزمان، 5/63% پراش 10 متغیر پیش‌بین (مسئولیت‌پذیری، توافق‌جویی، برون‌گرایی، گشودگی، روان‌رنجوری، هویت اطلاعاتی، هویت‌هنجاری، هویت سردرگم/اجتنابی، معنویت، و تاب‌آوری) و در روش گام‌به‌گام 59% پراش 4 متغیر پیش‌بین (هویت‌هنجاری، معنویت، مسئولیت‌پذیری، و هویت سردرگم/اجتنابی) برای تنها تابع ممیز از اختلاف بین دو گروه معتاد و غیرمعتاد تبیین می‌شود. مقایسه ضرایب استاندارد در روش همزمان نشان داد 3 عامل: هویت‌هنجاری، مسئولیت‌پذیری و معنویت، بیشترین سهم را در پیش‌بینی گروه‌ها دارند. در روش گام‌به‌گام ضرایب استاندارد متغیرهای هویت‌هنجاری، معنویت، مسئولیت‌پذیری و هویت سردرگم اهمیت بیشتری در پیش‌بینی سهم گروه‌ها داشتند. نتایج نشان داد که در روش همزمان، 7/86% و در روش گام‌به‌گام 85% از افراد به درستی طبقه‌بندی شده‌اند.

  نتیجه‌گیری : عضویت در گروه‌ها ی معتاد و غیرمعتاد را می‌توان از طریق مؤلفه‌های شخصیتی، سبک‌های هویتی، معنویت و تاب‌آوری پیش‌بینی کرد. نمرات بالاتر در سبک هویتی هنجاری، معنویت و مسئولیت‌پذیری، احتمال عضویت فرد در گروه غیرمعتاد را افزایش می‌دهد.

  واژه‌های کلیدی: معنویت، شخصیت، هویت، تاب‌آوری، معتاد

واژه‌های کلیدی: معنویت، شخصیت، هویت، تاب‌آوری، معتاد
متن کامل [PDF 254 kb]   (2313 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشكي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۱/۳۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb