جلد 18، شماره 5 - ( 4-1398 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 415-416 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaeian M. Case – Cohort Studies and Nested Case- Control Studies . JRUMS. 2019; 18 (5) :415-416
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4848-fa.html
رضائیان محسن. مطالعات مورد – هم‌گروهی و مطالعات مورد - شاهدی لانه گزینی شده. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1398; 18 (5) :415-416

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4848-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
چکیده:   (2373 مشاهده)
سخن سردبیر
Editorial
مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دوره 18، مرداد 1398، 416-415
 
 
 
مطالعات مورد هم‌گروهی و مطالعات مورد - شاهدی لانه گزینی شده
Case – Cohort Studies and Nested Case- Control Studies
                                                           
محسن رضائیان[1]
 
M. Rezaeian
 
مطالعات هم‌گروهی (Cohort Studies) اطلاعات گران‌بهایی را درباره مواجهه با عوامل گوناگون با پیامدهای مرتبط با آنها روشن می‌نمایند. معمولاً در ابتدای مطالعات هم‌گروهی، شرکت‌کنندگان اطلاعات وسیعی با پر کردن پرسش‌نامه‌های مختلف در اختیار محققین قرار می‌دهند. آنها همچنین نمونه‌های بیولوژیکی نظیر نمونه‌های خون، ادرار، ناخن و موی خود را ارائه می‌نمایند. به جهت تعداد زیاد نمونه‌های بیولوژیکی و هزینه‌های گزاف برای تجزیه و تحلیل آنها، این نمونه‌ها در ابتدا مورد آزمایش قرار نگرفته، بلکه برای انجام مطالعات بعدی در مکانی امن نگهداری می‌شوند. با در اختیار داشتن این نمونه‌ها، محققین قادر به دو نوع طراحی جدید خواهند بود. نخستین طراحی با عنوان مطالعات مورد- هم‌گروهی (Case – Cohort Studies) شناخته می‌شود. نوع دوم طراحی نیز با عنوان مطالعات مورد - شاهدی لانه‌گزینی شده (Nested Case- Control Studies) مورد خطاب قرار می‌گیرد [2-1].
در یک مطالعه مورد-هم‌گروهی، محققین یک زیر گروه (Subset) از شرکت کنندگان را در ابتدای مطالعه، مشخص می‌نمایند. سپس اطلاعات کامل و دقیق مواجهه در این افراد را با اطلاعات مشابه در تمامی افراد شرکت‌کننده در مطالعه که پیامد مورد نظر در آنها رخ داده است، مورد مقایسه قرار می‌دهند. بنابراین، این مطالعه از نظر طراحی یک مطالعه هم‌گروهی است که در آن ابتدا داده‌های مواجهه و سپس پیامد اندازه‌گیری شده است، اما نسبت به یک مطالعه هم‌گروهی معمولی ارزان‌تر است، چون فقط اطلاعات مربوط به بخشی از شرکت‌کنندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این مطالعه، هم‌چنین این امکان را برای محققین فراهم می‌نماید تا که اطلاعات مربوط به زیر گروه انتخاب شده را با انواع مختلف گروه‌های بیمار (Case) مقایسه نمایند. با این وجود، تجزیه و تحلیل‌های مربوط به این نوع طراحی پیچیده‌تر از تجزیه و تحلیل‌های مربوط به یک مطالعه هم‌گروهی معمولی و یا یک مطالعه مورد - شاهدی لانه‌گزینه شده می‌باشد [2].
در یک مطالعه مورد - شاهدی لانه گزینی شده، در واقع محققین این امکان را دارند که یک مطالعه مورد - شاهدی را در درون یک مطالعه هم‌گروهی در حال اجرا طراحی نمایند. در این نوع طراحی، موارد، کلیه اعضاء گروهی هستند که به بیماری یا پیامد مورد نظر مبتلا شده‌اند. با این وجود، برای هر مورد، یک یا بیش‌تر از یک مورد شاهد به شکل تصادفی از اعضاء کوهورت انتخاب ‌می‌شود که از نظر سن و جنس با موارد، هم‌سان شده اما هنوز مبتلا به بیماری و پیامد مورد نظر نشده‌اند. در مطالعات مورد- شاهدی لانه گزینی شده این طور فرض می‌شود که اطلاعات به‌دست آمده از گروه کنترل، نماینده وضعیت مواجهه در میان تمام اعضاء کوهورت است که در زمان تشخیص بیماران، هنوز به بیماری و یا پیامد مورد نظر مبتلا نشده‌اند. اگرچه تجزیه و تحلیل مطالعات مورد- شاهدی لانه‌گزینی شده از مطالعات مورد- هم‌گروهی ساده‌تر است، اما مشکل این است که برای هر گروه از بیماران باید یک گروه مجزا از افراد سالم انتخاب نمود [2].
 
 
References
 
[1] Ohneberg K, Wolkewitz M, Beyersmann J, Palomar-Martinez M, Olaechea-Astigarraga P, Alvarez-Lerma F, et al. Analysis of Clinical Cohort Data Using Nested Case-control and Case-cohort Sampling Designs. A Powerful and Economical Tool. Methods Inf Med 2015; 54 (6): 505-14.
[2] Webb p, Bain C, Page A. Essential Epidemiology: An Introduction for Students and health professionals. Cambridge University Press. United Kingdom. 2017.
 
 
[1]- استاد گروه آموزشی اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات محیط کار، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران
    تلفن: 31315123-034، دورنگار: 31315123-034، پست الکترونیکی: moeygmr2@yahoo.co.uk، ارکید:  0000-0003-3070-0166
متن کامل [PDF 145 kb]   (634 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (366 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: آمار و اپيدميولوژي
دریافت: 1398/4/15 | پذیرش: 1398/4/15 | انتشار: 1398/4/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb