جلد 3، شماره 4 - ( 9-1383 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 242-232 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdollahi S, Mahmoudzadeh A, Bahadoran M. Evaluation of ELISA Method Using the Excreted / Secreted Antigens of Toxoplasma for Toxoplasmosis Serodiagnosis in Rat . JRUMS 2004; 3 (4) :232-242
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-22-fa.html
عبداللهی سیدحسین، محمودزاده عباس، بهادران مهران. ارزیابی روش الایزا با استفاده از آنتی‌ژن‌های دفعی – ترشحی توکسوپلاسما برای تشخیص توکسوپلاسموزیس در موش صحرایی. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 1383; 3 (4) :242-232

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-22-fa.html


چکیده:   (15749 مشاهده)

 

خلاصه

سابقه وهدف: با توجه به گزارش‌های قبلی، به نظر می‌رسد آنتیژنهای دفعی – ترشحی(E/SA)  توکسوپلاسما گوندی نشانگرهای مناسبی برای تشخیص توکسوپلاسموزیس با روشهای سرولوژی باشند. در مطالعات قبلی معمولاً مایع رویی کشت سلولی توکسوپلاسما یا محیط کشت RPMI-1640 که تاکیزوئیتهای تک یاخته در آن انکوبه شده بودند، به عنوان ترکیب حاوی E/SA استفاده شده‌اند. این مطالعه به منظور ارزیابی روش الایزا با استفاده از مایع صفاق موش سفید کوچک آزمایشگاهی آلوده به توکسوپلاسما (یکی از ترکیبات حاوی آنتیژنهای دفعی – ترشحی توکسوپلاسما) به عنوان آنتیژن، برای تشخیص توکسوپلاسموزیس در موش صحرایی صورت گرفت.

مواد و روشها: مایع صفاق موش سفید کوچک آزمایشگاهی که 3 روز قبل به طریق تزریق داخل صفاقی با تاکیزوئیتهای توکسوپلاسما آلوده شده بود، کشیده شد و با دور ×g750 به مدت 15 دقیقه سانتریفوژ گردید سپس رسوب سولفات آمونیوم اشباع (30%) (ترکیب حاوی آنتیژنهای دفعی  ترشحی) از مایع رویی آن تهیه شد.40 سر موش صحرایی نر با سن 10-7 هفته و غیرآلوده به توکسوپلاسما)   Dye - Testمنفی( انتخاب و به هر کدام 106×4 تاکیزوئیت توکسوپلاسما از طریق داخل صفاقی تزریق گردید. به منظور انتخاب نمونه سرم مناسب از مراحل سیر آلودگی، سرم روزهای 8، 15، 22 و 60 بعد از آلودگی موش‌های صحرایی تهیه شد در مرحله بعد نمونههای سرم روزهای فوق مربوط به10 سر از آنها به روش dye-test و سرم روزهای 15 و 60 تمام حیوانات بعد از آلودگی نیز به عنوان نمونههای مناسب هم به روش dye-test و هم به روش الایزا با استفاده از ترکیب حاوی E/SA تهیه شده به طریق مورد نظر در این مطالعه، آزمایش شدند.

یافتهها: با توجه به نتایج آزمایش سرم روزهای مختلف موش‌های صحرایی آلوده، سرم روز 15 و60 به عنوان نمونههای مناسب انتخاب شدند تحت شرایط مورد نظر در این بررسی، Cut-off تست الایزا با 99% اطمینان برابر 33/0 تعیین گردید که میزان جذب نوری تمام نمونه سرمهای روزهای 15 و 60 آلودگی و هم‌چنین دو مورد از سرمهای منفی بالاتر از آن بدست آمد. ویژگی و حساسیت آزمون نیز به ترتیب 95% و 100% تعیین شد.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان ‌داد که روش الایزا تحت شرایط مورد نظر در این مطالعه و با استفاده از رسوب سولفات آمونیوم اشباع (30%) مایع صفاق موش سفید کوچک آزمایشگاهی آلوده به توکسوپلاسما، آزمون نسبتاً مناسبی برای تشخیص توکسوپلاسموزیس در مدل حیوانی مورد مطالعه میباشد.

واژههای کلیدی: توکسوپلاسموزیس، الایزا، آنتیژنهای دفعی - ترشحی، توکسوپلاسما گوندی

متن کامل [PDF 268 kb]   (3479 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انگل شناسي
دریافت: 1384/8/23 | انتشار: 1383/9/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb