جلد 10، شماره 2 - ( 4-1390 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 127-137 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nohi E, Abdolkarimi M, Rezaeian M. Quality of Life and its Relationship with Stress and Coping Strategies in Coronary Heart Disease Patients . JRUMS. 2011; 10 (2) :127-137
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1026-fa.html
نوحی عصمت، عبدالکریمی مهدی، رضائیان محسن. کیفیت زندگی و رابطه آن با میزان استرس و روش‌های مقابله با آن در بیماران مبتلا به اختلال عروق کرونر. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1390; 10 (2) :127-137

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1026-fa.html


چکیده:   (19973 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: عوامل روانی از قبیل استرس و روش‌های مقابله با استرس، از جمله عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی بیماران با اختلال عروق کرونر می‌باشند. هدف این مطالعه، تعیین ارتباط کیفیت زندگی بیماران کرونری با میزان استرس و روش‌های مقابله با استرس می‌باشد.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر روی310 بیمار مبتلا به انفارکتوس میوکارد و آنژین با اختلال کرونری مراجعه‌کننده به بخش‌های CCU و آنژیوگرافی بیمارستان علی‌بن‌ابیطالب (ع) رفسنجان از فروردین تا آبان 1388 انجام شده است. روش نمونه‌گیری آسان بود. جهت جمع‌آوری داده‌ها از سه پرسش‌نامه کیفیت زندگی SF-36 ، روش‌های مقابله‌ای Jalowiec و سنجش استرس Cohen استفاده شد. روایی و پایایی این ابزار در مطالعات قبلی تأیید شده است. جهت تحلیل داده‌ها از آزمون‌های آماری t ، ANOVA Scheffe , و ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین میزان کیفیت زندگی و استرس (68/0- = r ) و میزان کیفیت زندگی با روش‌های مقابلۀ با استرس هیجان‌مدار (35/0- = r ) ارتباط منفی و معنی‌دار (0001/0 p< ) و بین میزان کیفیت زندگی و روش‌های مقابله‌ای مسئله مدار ارتباط مثبت و معنی‌دار (41/0 = r ) وجود داشت. نتایج همچنین نشان داد که بین میزان استرس و روش‌های مقابله‌ای مسئله مدار ارتباط منفی (49/0- = r ) و با روش‌های هیجان‌مدار ارتباط مثبت (31/0= r ) و معنی‌دار وجود داشت (0001/0 p< ).

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، استفاده از روش‌های مقابله‌ای مسئله‌مدار با کاهش استرس درک شده و بهبود کیفیت زندگی در بیماران کرونری مرتبط می‌باشد.

  واژه‌های کلیدی: بیماری عروق کرونر، کیفیت زندگی، استرس، روش‌های مقابله با استرس

متن کامل [PDF 251 kb]   (3547 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۰/۳/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb