جلد 10، شماره 3 - ( 4-1390 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 231-236 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadikaram G, Asiabanha M, Rahnema A, Shaebani Shahrbabaki Z, Mahmoodi M, Sasan H. Testicular Cells Apoptosis in Opium-Addicted Rats: (Short Report). JRUMS. 2011; 10 (3) :231-236
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1070-fa.html
اسدی‌کرم غلامرضا، آسیابانها مجید، رهنما امیر، شعبانی شهربابکی زیبا، محمودی مهدی، ساسان حسینعلی. مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های بیضه در موش‌های صحرایی معتاد به تریاک. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1390; 10 (3) :231-236

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1070-fa.html


چکیده:   (9301 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: مرگ برنامه‌ریزی شده سلول یا آپوپتوز توسط انواعی از محرک‌های داخل یا خارج سلولی بر سلول اعمال می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که برخی از مشتقات تریاک باعث مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی می‌گردند. تحقیق حاضر به منظور بررسی تأثیر اعتیاد به تریاک بر مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های بیضه در موش صحرایی طراحی شد.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه تجربی، بر روی 7 سر موش صحرایی معتاد به تریاک انجام شد. تزریق روزانه تریاک به صورت داخل صفاقی در ساعت 8 صبح و 8 شب به شرح زیر انجام گرفت: روز اول 30، روز دوم 60 ، روز سوم 90، روز چهارم 120، روزهای پنجم، ششم، هفتم و هشتم 150 میلی‌گرم بر کیلوگرم. هفت سر موش صحرایی سالم نیز که به جای محلول تریاک، سرم فیزیولوژی دریافت می‌کردند، به عنوان گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند. جهت بررسی مرگ برنامه‌ریزی شده در سلول‌های بیضه، از دو روش TUNEL و الکتروفورز DNA استفاده گردید. تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از آزمون t صورت گرفت.

  یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان مرگ برنامه‌ریزی شده در سلول‌های بیضه موش‌های صحرایی معتاد به تریاک به طور معنی‌داری از گروه موش‌های سالم بیشتر است (001/0 p< ).

  نتیجه‌گیری: اعتیاد به تریاک می‌تواند باعث مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های بیضه و در نتیجه موجب اختلال در عملکرد بیضه‌ها، زاد و ولد و فاکتورهای مترشحه از این ارگان گردد.

  واژه‌های کلیدی : مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی، سلول‌های بیضه ، اعتیاد ، تریاک، موش صحرایی

متن کامل [PDF 236 kb]   (1978 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: ۱۳۹۰/۴/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb