جلد 4، شماره 4 - ( 9-1384 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 270-275 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kazemi M, Rafiee G, Ansari A. Factors Relevant to Sleeping Disturbances in Hospitalized Medical-Surgical Patients of Ail Ebne Abitaleb Teaching Hospital of Rafsanjan. JRUMS. 2005; 4 (4) :270-275
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-115-fa.html
کاظمی مجید، رفیعی غلامرضا، انصاری علی. عوامل مرتبط با اختلال خواب در بیماران بستری بخش‌های داخلی و جراحی مرکز آموزشی درمانی حضرت علی‌ابن‌ابیطالب (ع) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان (1382). مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1384; 4 (4) :270-275

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-115-fa.html


چکیده:   (13254 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: همواره ازخواب ب ه عنوان یکی از اساسی ‌ ترین نیازهای بشر یاد شده است و نیاز یک بیمار به خواب بیش از فرد سالم است نتایج مطالعات اخیر حاکی است که بیماری و بستری شدن در بیمارستان ، ارتباط تنگاتنگی با اختلال خواب دارد . در این پژوهش سعی شده عوامل مرتبط با اختلال خواب در بیماران بستری در بخش ‌ های داخلی و جراحی مرکز آموزشی درمانی حضرت علی ‌ ابن ‌ ابیطالب (ع) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مورد ارزیابی قرار گیرد.

مواد و روش ‌ ها: این مطالعه مقطعی ، از طریق پرسش ‌ نامه پژوهشگر ساخته انجام گرفت . تعداد نمونه با بهره ‌ گیری از فرمول تعیین حجم با احتمال 80% شیوع اختلال خواب برابر 245 نفر تعیین شد و سعی گردید به روش نمونه‌گیری متوالی و به تعداد مساوی از بخش ‌ های داخلی و جراحی انتخاب گردند اطلاعات پس از جمع ‌ آوری ب ه صورت آمار توصیفی بیان و برای تعیین ارتباط بین مشخصات دموگرافیک و نوع بخش با دیدگاه بیماران ، از آزمون تی و آنالیز واریانس استفاده گردید .

یافته ها: از تعداد کل نمونه ‌ ها، 2/51% را مرد و 8/48% را زن تشکیل داد بیشترین گروه سنی را افراد کمتر از 25 سال تشکیل می ‌ دادند (9/33%). از نظر تغییر کیفیت خوا ب، 1/49 % نمونه ‌ ها اظهار داشتند که کیفیت خواب آن ‌ ها کاهش داشته است. در مقایسه بین عوامل مؤثر بر اختلال خواب ، اختلاف معنی ‌ دار وجود داشت ب ه طوری که بیشترین نقش را عوامل فردی ، بعد عوامل محیطی و در آخر عوامل مراقبتی ب ه خود اختصاص دادند (001/0 p< ) . در بین عوامل فردی مؤثر بر اختلال خواب ، بیشترین عامل را درد و ناراحتی تشکیل داد و در بین عوامل محیطی ، بیشترین نقش مربوط به صدای آه و ناله بیماران، تشک بیمارستان، حرارت اتاق و صدای حرکت وسایل بیمارستان بود و بالاخره در بین عوامل مراقبتی بیشترین نقش را بیدار ماندن برای دریافت دارو و یا داشتن سرم ب ه خود اختصاص دادند.

نتیجه گیری: با عنایت به اینکه نیمی از بیماران مورد مطالعه از اختلال خواب طی مدت بستری در بیمارستان شاکی بودند و با توجه به نظرات آن ‌ ها در مورد عوامل مؤثر براختلال خواب ، اجرای اقدامات لازم در جهت کنترل و یا رفع عوامل مورد نظر پیشنهاد می ‌ گردد.

واژه های کلیدی: اختلال خواب ، بیمار ، بخش ‌ های داخلی جراحی ، رفسنجان

متن کامل [PDF 236 kb]   (1677 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۸۴/۱۲/۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb