جلد 5، شماره 1 - ( 3-1385 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 11-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseinpour-feizi M, Azarfam P, Yazdchi S, Jabbary S, Passebany B, Mohajjel-Shoja H. Evaluation of the Effects of Cobalt-60 Gamma Radiation on Budding of Triticum aestivum Seeds. JRUMS. 2006; 5 (1) :11-16
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-143-fa.html
حسین‌پورفیضی ، دکتر محمد‌علی، آذرفام مهندس پروین، یزدچی مهندس سعید، جباری مهندس شهین، پاسبانی مهندس باهره، محجل شجا هانیه. بررسی تأثیر پرتوهای گامای کبالت-60 بر میزان جوانه‌زنی بذرگندم Triticum Aestivum. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1385; 5 (1) :11-16

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-143-fa.html


چکیده:   (21430 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف : تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر پرتوهای گاما با دز پایین با تأثیر آن در دزهای بالا متفاوت است. در این پژوهش هدف به دست آوردن میزان دز لازم برای به حداکثر رساندن سرعت جوانه‌زنی بذر گندم ( Triticum aestivum ) از رقم اروند (رقم برتر در منطقه شمال‌غرب ایران) می‌باشد.

  مواد و روش‌ها: بدین منظور 5355 عدد بذر که از نظر فنوتیپ مشابه هم بودند تهیه و با استفاده از دستگاه پرتو درمانی کبالت-60 بیمارستان امام خمینی تبریز در شش گروه (یک گروه شاهد و پنج گروه با دز روزانه صفر، 100، 250، 500 و 750 سانتی‌گری) به مدت 9 روز تحت تابش پرتو قرار داده و هر روز از هر گروه تعداد 75 بذر در داخل پتری دیش استریل کشت داده شدند.

  یافته‌ها: نتایج حاصل از شمارش روزانه بذر‌های جوانه زده نشان داد که میزان سرعت جوانه‌زنی برای دز 500 سانتی‌گری در چهار روز بیشترین مقدار را دارد که این میزان دز در شرایط نامساعد محیطی و استفاده بهتر از فصل رویشی در مناطقی که فصل رویشی محدود است مناسب می‌باشد.

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به دست آمده برای سایر فاکتور‌های جوانه‌زنی نظیر طول ریشه، طول کلئوپتیل و ... و به خاطر هزینه‌ ربودن تابش با پرتوهای گاما و به علت ناچیز بودن اختلاف مابین فاکتورهای جوانه‌زنی به نظر می‌رسد که استفاده از دز تابش 250 سانتی‌گری بر دقیقه به مدت 4 روز از نظر اقتصادی با صرفه باشد. هم‌چنین از روز هفتم به بعد برای کلیه دزها یک کاهش معنی‌دار در تعداد بذر‌های جوانه زده به دست آمد که تأثیرات مخرب پرتو در میزان جوانه‌زنی بذر را نشان می‌دهد. امید است با انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه بتوانیم در راستای افزایش محصول گندم گام‌های مؤثری برداریم.

  واژه‌های کلیدی: پرتوهای گاما،کبالت - 60، جوانه‌زنی، گندم، Triticum aestivum

 

 

 

متن کامل [PDF 295 kb]   (1732 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيك پزشكي
دریافت: ۱۳۸۵/۵/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb