جلد 11، شماره 3 - ( 4-1391 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 247-258 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shojaedin S, Sahebozamani M, Mehrabian H. Knee Joint Osteoarthritis in Retired Professional Athletes and Non- athletic Persons. JRUMS. 2012; 11 (3) :247-258
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1432-fa.html
شجاع‌الدین سیّد صدرالدین، صاحب‌الزمانی منصور، مهرابیان حسین. بررسی استئوآرتریت زانو در ورزشکاران حرفه‌ای بازنشسته و افراد غیر ورزشکار. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1391; 11 (3) :247-258

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1432-fa.html


چکیده:   (8199 مشاهده)

  زمینه و هدف: امروزه انجام فعالیت‌های بدنی در پیش‌گیری از بیماری‌های مزمنی هم‌چون استئوآرتریت پیشنهاد می‌شود، اما خطر‌هایی که فعالیت بدنی شدید ممکن است بر روی افراد و مخصوصاً سیستم اسکلتی- عضلانی آنان داشته باشد ناشناخته است. هدف از این مطالعه، مقایسه درجه استئوآرتریت، میزان شدت درد زانو، میزان علایم، مشکلات عملکرد حرکتی در فعالیت‌های روزانه، ورزشی، تفریحی و کیفیت زندگی در ورزشکاران حرفه‌ای بازنشسته و افراد غیر ورزشکار بوده است.

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- مقطعی، 60 ورزشکار مرد حرفه‌ای بازنشسته فوتبال، کشتی، دو و میدانی و غیرورزشکار با محدوده سنی 50 تا 65 سال به عنوان آزمودنی به صورت هدفمند انتخاب و به چهار گروه مساوی تقسیم شدند. علایم بالینی و رادیو‌لوژیکی بیماری توسط پزشک ارتوپد تأیید شد و از پرسش‌نامه جهانی و بومی‌سازی شده پیامد صدمات زانو و استئوآرتریت (Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score) KOOS استفاده گردید. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از روش آماری تحلیل واریانس یک طرفه و آزمون تعقیبی توکی استفاده شد.

  یافته‌ها: بین میانگین درجه استئوآرتریت زانو (001/0= p )، شدت درد زانو (001/0= p )، میزان علایم (001/0= p )، مشکلات عملکرد حرکتی در فعالیت‌های روزانه (001/0= p )، ورزشی تفریحی (001/0= p ) و کیفیت زندگی (001/0= p ) در چهار گروه اختلاف معنی‌داری مشاهده شد. گروه‌های فوتبال، کشتی، دو و میدانی و غیر ورزشکار در درجه استئوآرتریت زانو به ترتیب از میانگین بالاتر، و در سایر متغیر‌ها از میانگین پایین‌تری برخوردار بودند.

  نتیجه‌گیری: ورزش حرفه‌ای و در سطح قهرمانی احتمال ابتلاء به بیماری استئوآرتریت زانو را در بین ورزشکاران حرفه‌ای بازنشسته افزایش داده که در ورزش‌های دارای فعالیت ترکیبی قدرت و استقامت، نسبت به ورزش‌های استقامتی بیشتر مشهود است.

  واژه‌های کلیدی: استئوآرتریت زانو، ورزشکاران حرفه‌ای بازنشسته، افراد غیر ورزشکار ‏‏

متن کامل [PDF 255 kb]   (1880 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۱/۵/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb