جلد 12، شماره 1 - ( 1-1392 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 46-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lotfi pur Rafsanjani S, Ravari A, Rezaeian M, Akbarinasab J. Sources of Information, About Aids Transmission and Prevention in Non Medical students in Rafsanjan (2011). JRUMS. 2013; 12 (1) :46-56
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1662-fa.html
لطفی‌پور رفسنجانی سیده مریم، راوری علی، رضائیان محسن، اکبری‌نسب جعفر. منابع کسب اطلاعات دانشجویان دانشگاه پیام نور در زمینه انتقال و پیشگیری از ایدز در شهرستان رفسنجان 1389. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1392; 12 (1) :46-56

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1662-fa.html


چکیده:   (7243 مشاهده)

  زمینه و هدف: آموزش، یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از بیماری ایدز می‌باشد و شناسایی منابع کسب اطلاعات فراگیران، یک امر ضروری و پیش‌نیاز طراحی برنامه‌های آموزشی اثر‌بخش است. این مطالعه به منظور تعیین منابع اطلاعاتی دانشجویان غیر پزشکی نسبت به راه‌های انتقال و پیشگیری از ایدز انجام شد.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی بر روی 384 نفر از دانشجویان پیام نور به روش نمونه‌گیری در دسترس انجام شد. ابزار گرد‌آوری داده‌ها، پرسش‌نامه‌ای بود که در سه بخش به شرح ذیل تدوین گردید: بخش اول مشخصات دموگرافیک ، بخش دوم سؤالات مربوط به دانش (20 سؤال)، بخش سوم نیز به سؤالاتی در خصوص منابع مورد استفاده دانشجویان در زمینه ایدز اختصاص یافت. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری مجذور کای و من ویتنی تجزیه و تحلیل گردید.

  یافته‌ها: میانگین نمره دانش شرکت‌کنندگان 76/1 ± 56/9 بود. 6/70% از شرکت‌کنندگان از دانش ضعیف و 4/29% از دانش متوسط برخوردار بودند. اکثر دانشجویان (7/61%) از تلویزیون به عنوان مهم‌ترین منبع کسب اطلاعات خود استفاده می‌کردند و سهم خانواده (6/1%) به عنوان منبع اطلاعاتی ناچیز بود. دانشجویانی که تلویزیون، روزنامه و مجله را به‌عنوان منبع اطلاعاتی ذکر کرده بودند از سطح دانش بالاتری برخوردار بودند (05/0 p< ).

  نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر بر ضرورت غنای محتوای آموزشی رسانه ملی در خصوص بیماری ایدز تأکید دارد. از طرفی، با توجه به محدودیت‌های تلویزیون در مطرح کردن موضوعاتی در زمینه پیشگیری و انتقال بیماری ایدز توصیه می‌گردد که دانشجویان به استفاده ترکیبی از سایر منابع نیز ترغیب شوند و همچنین آموزش در زمینه راه‌های پیشگیری و انتقال بیماری ایدز در واحدهای درسی دانشجویان گنجانیده شود.

  واژه‌های کلیدی: ایدز، منبع اطلاعات، دانشجویان پیام نور

متن کامل [PDF 222 kb]   (1466 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb