جلد 12، شماره 3 - ( 2-1392 )                   جلد 12 شماره 3 صفحات 243-250 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Porseyyedi B, Khoshab H, Kashani M, Saeedinejad3 Z. Evaluation of the Effect of Prophylactic Antibiotics in the Prognoses of Patients with Chest Tube after Penetrating Chest Trauma Refferring to the Emergency Wards (2011) . JRUMS. 2013; 12 (3) :243-250
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1745-fa.html
پورسیّدی بهرام، خوشاب هادی، کاشانی محمدرضا، سعیدی‌نژاد زهرا. بررسی میزان اثربخشی آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی در پیش‌آگهی درمان با توراکوستومی لوله‌ای (چست تیوب) در بیماران مبتلا به ترومای نافذ قفسه سینه مراجعه‌کننده به اورژانس‌ بیمارستان‌های باهنر کرمان و امام خمینی جیرفت در سال 1390. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1392; 12 (3) :243-250

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-1745-fa.html


چکیده:   (7772 مشاهده)

  زمینه و هدف: کار گذاشتن لوله سینه‌ای ( chest tube ) مانند هر اقدام جراحی دیگری می‌تواند ایجاد عفونت کند. جهت پیشگیری از ایجاد عفونت در این بیماران در مواردی توصیه به تجویز آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی شده است. هدف از این مطالعه، بررسی میزان اثر‌بخشی آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی در پیش‌آگهی درمان با توراکوستومی لوله‌ای در بیماران مبتلا به ترومای نافذ قفسه سینه می‌باشد.

  مواد و روش‌ها: در این کارآزمایی بالینی، 70 بیمار مبتلا به ترومای نافذ قفسه سینه مراجعه‌کننده به اورژانس بیمارستان‌های باهنر کرمان و امام خمینی جیرفت در سال 1390 به صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه 35 نفری مداخله و شاهد تقسیم شدند. در گروه مداخله از آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی و در گروه شاهد از پلاسبو استفاده شد. هر دو گروه از نظر عوارض مربوط به کارگذاری لوله سینه‌ای در سه نوبت (روزهای3، 7 و 14) مورد بررسی قرار گرفتند. تجزیه و تحلیل داده‌ها نتایج با استفاده از آزمون‌های آماری t زوجی، t مستقل و مجذور کای صورت گرفت.

  یافته‌ها: بین میانگین کلی میزان تب در گروه مداخله 41/0±73/37 و گروه شاهد 39/0±63/37 و نیز سایر عوارض اندازه‌گیری شده در پایان روزهای 3، 7 و 14 تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد. شایع‌ترین علامت در پایان هفته اول و دوم در هر دو گروه درد پلورتیک بود.

  نتیجه‌گیری: آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی در بیماران پس از ترومای قفسه سینه که تحت عمل جراحی لوله گذاری سینه‌ای قرار گرفته‌اند، تأثیری در کاهش علایم و عوارض بالینی بیماران نداشت، لذا تجویز آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی به صورت روزانه توصیه نمی‌شود.

  واژه‌های کلیدی: ترومای نافذ قفسه سینه، آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی، لوله سینه‌ای، عفونت

متن کامل [PDF 178 kb]   (1212 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش كوتاه | موضوع مقاله: جراحي
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۴ | پذیرش: ۱۳۹۲/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb