جلد 13، شماره 6 - ( 9-1393 )                   جلد 13 شماره 6 صفحات 509-522 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taghavi M, Shariati Kohbanani M, Shabanizadeh A, Taghipour Z, Jafari Naveh H. Effects of Maternal Nicotine Exposure on Laminin Αlpha 5 Expression Change of the Basal Membrane in the Distal Convoluted and Collecting Tubules in Mice. JRUMS. 2014; 13 (6) :509-522
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-2180-fa.html
تقوی محمد محسن، شریعتی کوهبنانی مهدی، شبانی زاده احمد، تقی پور زهرا، جعفری نوه حمید رضا. بررسی اثر نیکوتین در دوران بارداری و شیردهی بر تغییر بیان لامینین آلفا-5 غشاء پایه در لوله‌های پیچیده دور و جمع‌کننده ادرار در موش. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1393; 13 (6) :509-522

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-2180-fa.html


دانشکده پزشکی
چکیده:   (3479 مشاهده)

gte vml 1]>  AWT IMAGEچکیده

زمینه و هدف: در حال حاضر مشخص شده است مادرانی که در دوران بارداری سیگار مصرف می‌کنند، بیان فیبرونکتین و لامینین آلفا-5 در بعضی از ارگان‌های جنین آن‌ها تغییر می‌یابد، به عنوان مثال بیان این پروتئین‌ها در پارانشیم ریه‌های نوزادان کاهش می‌یابد. در مطالعه حاضر، اثر نیکوتین در دوران بارداری و شیردهی بر تغییر بیان لامینین آلفا-5 غشاء پایه در لوله‌های پیچیده دور و جمع‌کننده ادرار در موش مورد بررسی قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: این مطالعه تجربی بر روی 28 سر موش حامله که به شکل تصادفی به چهار گروه هفت تایی تقسیم شده بودند، صورت گرفت. در گروه آزمایشی روز اول از روز 7 حاملگی تا تولد نوزادان و در گروه آزمایشی روز چهاردهم از روز هفتم بارداری تا 14 روز بعد از تولد نوزادان، نیکوتین به‌ میزان 2 میلی‌گرم بر کیلوگرم و به صورت داخل صفاقی به مادران تزریق شد. در گروه‌های سوم و چهارم، به عنوان گروه‌های کنترل، به ترتیب مشابه با گروه‌های آزمایشی اول و دوم تحت تزریق میزان و مدت زمان معادلی از سالین قرار گرفتند. بعد از آخرین تزریق کلیه همه نوزادان (متوسط 50 نوزاد در هر گروه) بعد از بیهوشی برداشت شده و با استفاده از روش‌‌های ایمنوهیستوشیمی و Real time PCR بیان لامینین مورد بررسی قرار گرفت. داده‌ها با استفاده از آزمون ناپارامتری Mann-Whitney و آزمون t مستقل تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: نتایج مطالعه حاضر نشان داد بیان mRNA لامینین آلفا-5 در گروه آزمایش روز اول به میزان 2 برابر در مقایسه با گروه معادل یعنی کنترل روز اول افزایش یافت، اما در گروه آزمایش روز چهاردهم (19/0±62/0) نسبت به گروه کنترل روز چهاردهم (14/0±95/0) کاهش داشت (043/0=p). در روش ایمنوهیستوشیمی در لوله‌های جمع‌کننده گروه‌های آزمایش روز اول و چهاردهم نسبت به گروه‌های کنترل معادل بترتیب افزایش و کاهش معنی‌داری از واکنش مشاهده شد (039/0=p)، در حالی‌که در لوله‌های پیچیده دور تنها اختلاف معنی‌داری از نظر شدت واکنش بین گروه آزمایش روز اول و گروه کنترل روز اول مشاهده شد (041/0=p).

نتیجه‌گیری: مصرف نیکوتین توسط مادر با اثر بر روی بیان لامینین به ‌عنوان یکی از ترکیبات مهم غشاء پایه کلیوی، ممکن است یکی از عوامل مؤثر در افزایش بیماری‌های کلیوی در افراد سیگاری باشد.

واژه‌های کلیدی: نیکوتین، کلیه، لامینین آلفا- 5، لوله‌های پیچیده دور، لوله‌های جمع‌کننده

 

 

متن کامل [PDF 374 kb]   (817 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (248 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بافت شناسي
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۹/۲۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb