جلد 14، شماره 7 - ( 7-1394 )                   جلد 14 شماره 7 صفحات 587-598 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Torkashvand F, Asadpor M, Sheikh Fathollahi M, Sheikhi E, Salehi Shahrbabaki M, RezaHoseini O, et al . Frequency of High Risk Behaviour in HIV Positive Patients Referred to Centers for Behavioural Disorders of Rafsanjan and Kerman in 2012 . JRUMS. 2015; 14 (7) :587-598
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-2325-fa.html
ترکاشوند فاطمه، اسدپور محمد، شیخ فتح الهی محمود، شیخی الهه، صالحی شهربابکی محمدحسین، رضا حسینی امید، و همکاران.. فراوانی رفتارهای پرخطر در افراد HIV مثبت مراجعه‌کننده به مراکز بیماری‌های رفتاری شهرستان‌های کرمان و رفسنجان در سال 1391. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1394; 14 (7) :587-598

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-2325-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
چکیده:   (3439 مشاهده)

gte vml 1]>  AWT IMAGEچکیده

زمینه و هدف: بیماری ایدز به عنوان یک چالش مهم بهداشتی رابطه تنگاتنگی با رفتارهای پرخطر دارد. الگو و تغییرات رفتارهای پرخطر مربوط به  HIV(ویروس نقص ایمنی انسانی) یک عامل تعیین‌کننده مهم در ایجاد اپیدمی HIV در سطح جامعه است. مطالعه حاضر با هدف بررسی فراوانی و الگوهای رفتارهای پرخطر در دوره‌های قبل و بعد از تشخیص بیماری در افراد HIV مثبت انجام شد.

موا د و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی، 130 نفر از افراد HIV مثبت دارای کد و پرونده در مرکز بهداشتی درمانی شماره 1 شهر رفسنجان (55 نفر) و مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری کرمان (75 نفر) در سال 1391 به روش سرشماری مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران با استفاده از چک لیست محقق ساخته توسط روان‌پزشک مورد مصاحبه قرار گرفته و اطلاعات لازم در زمینه وجود رفتارهای پرخطر در قبل و بعد از تشخیص عفونت HIV جمع‌آوری گردید. داده­ها با استفاده از آزمون‌های مجذور کای، دقیق فیشر و آزمون مک نمار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: میانگین سنی بیماران ۸/۲۰ ± 12/40 سال بود و اکثر آنها مرد بودند. تزریق مواد مخدر با فراوانی 5/61%، استفاده از ابزار مشترک تزریق با فراوانی 1/43% و رفتار جنسی محافظت نشده با فراوانی40% بیشترین رفتار پرخطر قبل از تشخیص HIV بود. شایع‌ترین عامل احتمالی ایجاد بیماری از نظر خود فرد سرنگ آلوده (9/46%) و رابطه جنسی‌ (9/26%) بود. بعد از تشخیص بیماری، تزریق مواد مخدر بیشترین رفتار پرخطر بوده و استفاده از ابزار تزریق مشترک به طور معناداری کاهش (001/0>p) و خودزنی افزایش یافته بود (004/0=p).

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها، رفتارهای پرخطر و عوامل احتمالی ایجاد عفونت HIV در این مطالعه مشابه الگوی کشوری بود. از آن جایی که معتادان تزریقی   HIVمثبت در معرض رفتارهای پرخطر جنسی هستند، لازم است که آگاهی و مشاوره لازم در این زمینه در اختیار آنها قرار گرفته و مداخلات لازم در زمینه کاهش رفتارهای پرخطر جنسی در آنها انجام گیرد.

واژه‌های کلیدی: رفتار پرخطر، ایدز،  HIV(ویروس نقص ایمنی انسانی)، مرکز بیماری‌های رفتاری 

متن کامل [PDF 222 kb]   (1603 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1669 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار و اپيدميولوژي
دریافت: ۱۳۹۳/۷/۶ | پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۲۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb