جلد 17، شماره 10 - ( 10-1397 )                   جلد 17 شماره 10 صفحات 901-912 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini M, Basiri-Moghadam M, Graminejad N, SoleimaniMoghaddam R. Studying the Self-Esteem of Gonabad University of Medical Sciences Students Participating in the I’tikaf Ceremony in 2015: A Descriptive Study. JRUMS. 2019; 17 (10) :901-912
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4084-fa.html
حسینی مهدی، بصیری مقدم مهدی، قدیمی فر ابوالفضل، سلیمانی مقدم رسول. بررسی عزت نفس دانش‌جویان دانشگاه علوم پزشکی‌گناباد شرکت‌کننده در مراسم اعتکاف در سال 1394: یک مطالعه توصیفی . مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1397; 17 (10) :901-912

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-4084-fa.html


علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (1263 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: یکی از مسائل مهمی که در سلامت روانی افراد مطرح می­باشد عزت نفس است و یکی از مؤلفه­های مؤثر بر عزت نفس اعتقادات مذهبی و یاد و ذکر خداوند متعال می­باشد. بنابراین، این پژوهش به منظور تعیین عزت نفس دانش‌جویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد شرکت کننده در مراسم اعتکاف در سال 1394 انجام شد.
مواد و روش‌ها: در پژوهش توصیفی حاضر، 75 نفر از افراد شرکت کننده در مراسم اعتکاف به صورت سرشماری و 75 نفر به طور تصادفی ساده از بین دانش‌جویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال 1394 انتخاب شدند. داده­ها از طریق پرسش‌نامه اطلاعات جمعیت­شناختی و پرسش­نامه عزت نفس کوپر اسمیت (Coopersmith Self-esteem Inventory) جمع‌آوری شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از روش­های آمار توصیفی و تحلیلی (آزمون­های t-test، Mann-Whitney، Chi-square و paired t-test) در سطح معنی­داری 05/0p< تجزیه و تحلیل شدند. 
یافته‌ها: بین نمره کل عزت نفس در گروه اعتکاف قبل و بعد از مراسم تفاوت آماری معنی­داری وجود داشت (001/0=p) ولی در گروه شاهد قبل و بعد از مراسم تفاوت آماری معنی­داری مشاهده نشد (17/0=p). اختلاف میانگین نمره کل عزت نفس در گروه اعتکاف بیش‌تر از گروه کنترل بود که این اختلاف از نظر آماری معنی­دار بود (01/0p=).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌ها، می­توان گفت که شرکت در مراسم اعتکاف و آیین­های مشابه می­تواند باعث بهبود متغیر­های سلامت روانی افراد از جمله عزت نفس شود که فراگیر شدن آن نیازمند برنامه­ریزی دقیق از طرف مسئولان می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: اعتکاف، عزت نفس، دانشجو، گناباد
 
واژه‌های کلیدی: اعتکاف، عزت نفس، دانشجو، گناباد
متن کامل [PDF 215 kb]   (394 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (250 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb