جلد 3، شماره 3 - ( 3-1383 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 165-171 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aminian O, Rafeemanesh E, Sharifian A, Abbasi M. Study of the Liver Function in a Plastic Processing Industry Workers Exposed to Styrene in 1382 (2003). JRUMS. 2004; 3 (3) :165-171
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-41-fa.html
امینیان امید، رفیعی‌منش احسان، شریفیان اکبر، عباسی محمد. مطالعه عملکرد کبدی در کارگران در معرض بخارات استایرن در صنعت تزریق پلاستیک در سال 1382. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1383; 3 (3) :165-171

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-41-fa.html


چکیده:   (10764 مشاهده)

خلاصه

سابقه و هدف: استایرن یکی از انواع حلالهای آلی‌آروماتیک است که در طی واکنشهای حرارتدهی پلیمرهای استایرن در صنعت پلاستیک‌سازی آزاد می‌گردد. این مطالعه جهت تعیین اثر تماس مزمن تنفسی با مقادیر خفیف تا متوسط استایرن بر عملکرد کبد در کارگرانی که در صنایع تولید قطعات پلاستیکی از پلیمرهای استایرن استفاده میکنند، طراحی گردیده است.

مواد و روش‌ها: برای بررسی این اثرات در یک مطالعه مقطعی سطح آنزیمهای کبدی شامل ترانس آمینازهای کبدی
(ALT-AST)، تستهای کلستئاز کبدی (ALP-GGT) و تستهای ارزیابی کلیرنس کبدی (بیلی‌روبین وتال و کونژوگه) در 58 نفر کارگر گروه مورد با 52 نفر کارگر گروه شاهد مقایسه گردید. افراد گروه مورد شامل کلیه افرادی بود که به مدت بیشتر از یک سال در سالن تزریق سنگین پلاستیک مشغول به کار بودند. گروه شاهد از میان سایر کارگران همان کارخانه که در محلهایی همچون نگهبانی، انبار محصول و یا قسمت اداری مشغول به کار بودند انتخاب شدند. نمونهگیری از هوای سالن در یک زمان دو ساعته در وسط شیفتکاری و توسط پمپ نمونه‌گیری انجام گردید و سپس نمونهها به روش کروماتوگرافی گازی آنالیز شد. میانگین سطح استایرن موجود در هوای سالن تزریق، در محدوده تنفسی کارگران حدود ppm18 بود.

یافته‌ها: پس از جمعآوری نمونهها و انجام آنالیز آماری یک اختلاف معنیدار آماری برای میانگین آلانین آمینو ترانسفراز (ALT) و بیلیروبینتوتال بین دو گروه مورد و شاهد دیده شد. در سایر موارد از جمله آسپارتات آمینو‌ترانسفراز (AST)، آلکالن فسفاتاز (ALP)، گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT) و بیلیروبین کونژوگه نیز میانگین مقادیر در گروه مورد بالاتر از گروه شاهد بود ولی این مقادیر از لحاظ آماری معنیدار نبود.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه معرف این می‌باشند که تماس مزمن با مقادیر پایین استایرن در صنایع تزریق پلاستیک می‌تواند موجب آسیب خفیف سلولی و اختلال در کلیرنس کبدی گردد. بنابراین ارزیابی‌های دوره‌های عملکرد کبدی در کارگران صنایع تزریق پلاستیک پیشنهاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: استایرن، آمینوترانسفرازها، بیلی‌روبین، عملکرد کبدی

متن کامل [PDF 258 kb]   (2740 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب كار
دریافت: ۱۳۸۴/۹/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb