جلد 7، شماره 4 - ( 9-1387 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 235-244 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourgheysri B, Moss P. High level of CMV-specific CD4+ and CD8+cells Immune Response and Correlation Between them in B-cell Chronic Lymphocytic Leukemia Patients. JRUMS. 2008; 7 (4) :235-244
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-516-fa.html
پورقیصری بتول، ماس پل. سطح بالای پاسخ ایمنی اختصاصی لنفوسیت‌های CD4+وCD8+ نسبت به سیتومگالوویروس و همبستگی بین آن‌ها در بیماران مبتلا به لوسمی لنفوسیتی مزمن سلولB. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1387; 7 (4) :235-244

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-516-fa.html


چکیده:   (8068 مشاهده)

 

 

چکیده

  زمینه و هدف: لوسمی لنفوسیتی مزمن ( CLL ) با تکثیر منوکلونال و تجمع لنفوسیت‌ها و اغلب سلول‌های B (B-CLL) در خون و مغز استخوان مشخص می‌شود. اختلالات مرفولوژیک و عملی لنفوسیت‌های T و منوکلونال بودن آن‌ها در B-CLL مشخص شده است. این سلول‌های تکثیر یافته ممکن است برای تشخیص پاتوژن‌های خاص اختصاصی باشند و سیتومگالوویروس (CMV) محتمل‌ترین عامل درگیر در این پدیده در B-CLL است. عفونت CMV پاسخ ایمنی شدیدی در افراد مبتلا به نقص ایمنی ایجاد می‌کند. در این مطالعه امکان ارتباط افزایش لنفوسیت‌های T در B-CLL با CMV و پاسخ اختصاصی سلول‌های + CD4 و+ CD8 نسبت به آن مورد تحقیق قرار گرفت.

  مواد و روش‌ها : این مطالعه از نوع مقطعی و گروه مورد بررسی 41 بیمار CLL دارای سرولوژی مثبت CMV و 35 فرد سالم دارای سرولوژی مثبت CMV در همان گروه سنی به عنوان کنترل بود. میزان لنفوسیت‌های اختصاصی از زیرگروه + CD4 و + CD8 به ترتیب با استفاده از سیتوکین‌های داخل سلولی پس از تحریک آنتی‌ژنیک و با استفاده از تترامر مشخص گردید.

  یافته‌ها : پاسخ ایمنی اختصاصی نسبت به CMV در بیماران CLL با میانه 99/10 و 11 به ترتیب برای سلول‌های تولید کننده اینترفرون- گاما (γ (IFN- و فاکتور نکروز کننده تومور-آلفا ( (TNF-α به صورت معنی‌داری بیش از گروه کنترل با میانه 3/4 و 6/4 بود (0001 p= / برای γ IFN- و 003/0 p= برای α- TNF ). پاسخ ایمنی سلول‌های CD8+ نیز در بیماران بیش از گروه شاهد بود (03/0 p= ) . بین پاسخ ایمنی سلول‌های + CD4 و+ CD8 همبستگی مثبت معنی‌داری مشاهده شد (009/0 p= ).

  نتیجه‌گیری : این نتایج تأثیر عمیق CMV و پاسخ اختصاصی نسبت به آن توسط سلول‌های T را در تغییرات سلول‌های T در CLL نشان می‌دهد. افزایش تعداد لنفوسیت‌های اختصاصی CMV ممکن است عامل افزایش لنفوسیت‌های T در این بیماران باشد.

  واژ‌ه‌های کلیدی : لوسمی‌لنفوسیتی مزمن، سیتومگالوویروس، لنفوسیت T ، اینترفرون گاما، فاکتور نکروز کننده تومور آلفا

 

متن کامل [PDF 1812 kb]   (1359 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبيولوژي
دریافت: ۱۳۸۷/۱۲/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb