جلد 8، شماره 4 - ( 9-1388 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 317-326 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hakimi H. Comparison of Viable Human Sperm Count Using Three Different Methods Hypo-Osmotic Swelling Test, Viability/Cytotoxicity Assay, and Eosin-Nigrosin Technique: A Laboratory Study. JRUMS. 2009; 8 (4) :317-326
URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-661-fa.html
حکیمی حمید. مقایسه تعداد اسپرم‌های زنده در نمونه‌های انسانی با استفاده از سه روش؛ تورم هیپواسموتیک، V/C Assay و ائوزین- نیگروزین: یک مطالعه آزمایشگاهی. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1388; 8 (4) :317-326

URL: http://journal.rums.ac.ir/article-1-661-fa.html


چکیده:   (18779 مشاهده)

 

 

چکیده

  زمینه و هدف: تعداد اسپرم‌های زنده در نمونه سمن ( Semen ) یکی از شاخص‌هایی است که در بررسی علل ناباروری بایستی مورد توجه قرار گیرد. بسته به شرایط و امکانات هر آزمایشگاه، به ویژه اهداف تشخیصی یا درمانی، یک یا چند روش به کار گرفته می‌شود . در این مطالعه سه روش HOST ، VCA و ENT از لحاظ هزینه و امکانات مورد نیاز ، دقت تشخیص و زمان لازم جهت انجام این آزمایشات به منظور تعیین ارجحیت نسبت به یکدیگر مقایسه شده‌اند.

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه آزمایشگاهی، 6 نمونه سمن از داوطلبین سالم مراجعه‌کننده به آزمایشگاه آندرولوژی بیمارستان هلم‌شایر انگلستان در سال 1383 مورد بررسی قرار گرفت. از هر نمونه سمن با استفاده از روش Percoll gradien ، 1 میلی‌لیتر سوسپانسیون از اسپرم با غلظت 106×5 اسپرم بر میلی‌گرم تهیه شد. در 4 اپندورف ،180 میکرولیتر از سوسپانسیون ریخته شد. به 3 اپندورف حاوی سوسپانسیون فوق، 1/0 میکروگرم بر میلی‌لیتر از لیپوپلی‌ساکارید کلامیدیا به حجم 20 میکرلیتر بر میلی‌لیتر اضافه شد. به اپندورف آخر نیز 20 میکرولیتر بر میلی‌لیتر از EBSS ×1 به عنوان کنترل اضافه گردید. اپندورف‌ها به مدت 6 ساعت درانکوباتور با دمای 37 درجه سانتی‌گراد و دی‌اکسید‌کربن 5% نگهداری شدند. میزان حیات و مرگ اسپرم‌ها با سه روش پیش گفت، با استفاده از آزمون‌های آماری One-way ANOVA ارزیابی قرار گرفت.

  یافته‌ها: م یزان مرگ اسپرم در مجاورت 1/0 میکروگرم بر میلی‌لیتر از لیپوپلی‌ساکارید کلامیدیا به طور قابل توجهی افزایش یافت [( Host ، 1/4 ± 5/35%) و ( ENT 9/3 ± 4/34%) و ( VCA ، 3/3 ± 8/33%)، (05/0 p< )] اما این افزایش در گروه آزمون نسبت به یکدیگر معنی‌دار نبود.

  نتیجه‌گیری: چنانچه ارزیابی قابلیت حیات اسپرم فقط جنبه تشخیصی داشته باشد، تکنیک ائوزین – نیگروزین به عنوان روش برتر پیشنهاد می‌شود. زیرا روشی ارزان، ساده، سریع، سهل‌الصول و بدون نیاز به امکانات خاص می‌باشد.

  واژه‌های کلیدی: اسپرم، قابلیت حیات، سمیت سلولی ، تورم هیپواسموتیک، ائوزین- نیگروزین

 

متن کامل [PDF 562 kb]   (2190 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ميكروبيولوژي
دریافت: ۱۳۸۸/۱۰/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb